Deň vďakyvzdania (ThanksgivingDay) je v USA jedným z najvýznamnejších sviatkov, počas ktoréhosa príslušníci rodiny stretávajú a ďakujú za dary a milosti, ktoré počas roka dostali. Tradične sa oslavuje posledný štvrtok v novembri. Korene sviatku siahajú do 17. storočia, kedy skupina pútnikov nazývaných Pilgrims opustila Anglicko a na lodi Mayflower sa doplavila k brehom USA. Pútnici sa pustili do budovania prvej osady, avšak ťažká a dlhá zima spôsobila, že polovica osadníkov zimu neprežila. Na jar prišiel k Angličanom Indián Squanto z kmeňa Wampanoag. Daroval im semená kukurice a poradil, ako ich zasiať. Na jeseň ich prekvapila bohatá úroda.Nasledujúci rok tak mohli príchod do Nového sveta osláviť veľkou hostinou, na ktorú pozvali aj Indiánov. Im, ale v prvom rade Bohu, ďakovali za prežitie. Oslavy spojené s modlitbami trvali až tri dni. Hostina bola pod holým nebom a William Bradford, prvý guvernér kolónie Plymouth, pozval až 90 Indiánov. Tradícia vďakyvzdania sa udržiavala, ale dlho nemala charakter národného sviatku. Stalo sa tak až v roku 1863, kedy prezident Abraham Lincoln vyhlásil Deň vďakyvzdania za národný sviatok.
Tohto roku sa tento sviatok oslavoval 25. novembra a my sme si ho v rámci hodín anglického jazyka priblížili a pripomenuli.
V rámci hodín sa žiaci oboznámili s históriou Dňa vďakyvzdania a robili rôzne aktivity- pozreli si video, vyrobili si ThanksgivingBooklet, pomocou otázok hľadali chýbajúce informácie v pracovnom liste, dopĺňali chýbajúce slová do básničky, precvičovali si slovnú zásobu v osemsmerovkách a prečítali si,ako sa slávi Deň vďakyvzdania v súčasnosti.
No a napokon deti vyjadrili, za čo a za koho sú vďačné....
PaedDr. Š. Ujhelyiová