• Šaliansky Maťko

          • Dňa 30.1.2024 sa uskutočnilo školské kolo súťaže v recitovaní slovenských povestí ,,Šaliansky Maťko“. Výsledky školského kola sú nasledovné:

            I.kategória:1. miesto- Hugo Lopatník (3.C)

            2. miesto- Šimon Sijarto (3.A)

            3. miesto- Laura Čižmárová (2.A)

            II.kategória: 1.miesto- Emina Knežová (4.A)

                                 2.miesto- Ema Škobranská (5.C)

                                 3. miesto- Simona Tkáčová (5.C)

            III.kategória: 1. miesto- Hana Ujhelyiová (6.C)

            2. miesto- Jozef Pado (7.C)

            3. miesto- Nina Lea Tkáčová (6.A)

            Víťazom srdečne blahoželáme a držíme prsty na okresnom kole.

          • Virtuálne investície

          • V rámci predmetu občianska náuka sme sa počas tohto mesiaca venovali oblasti financií a investovania. Žiaci 9. ročníka sa zaujímali najmä o virtuálne investície a alternatívne formy investovania. Na základe ich záujmu  o túto tému som zorganizovala besedu, aby mali žiaci viac informácií a poznatkov.

            Ide o investovanie do virtuálnych mien, ktoré sú vytvárané a prevádzkované pomocou kryptografie a decentralizovaných sietí. Tieto meny sa nazývajú aj kryptomeny a patria medzi alternatívne formy investovania, ktoré sa líšia od klasických investícií, ako sú akcie, dlhopisy alebo podielové fondy.

            Beseda o virtuálnej investícii sa uskutočnila vo štvrtok 18. januára 2024.

            Naším školiteľom bol pán inžinier Ján Horník, ktorý sa profesionálne zaoberá touto oblasťou. Pán Horník nám predstavil históriu, princípy a najznámejšie virtuálne meny, ako sú napríklad bitcoin, ethereum, litecoin a ďalšie. Tiež nám vysvetlil, aké sú výhody a nevýhody investovania do virtuálnych mien ako aj riziká a možnosti, ktoré súvisia s touto formou investovania.

            Medzi výhody virtuálnej investície patrí napríklad anonymita transakcií, rýchlosť a nízke poplatky za prevody, nezávislosť od centrálnej autority a možnosť obchodovať s virtuálnymi menami na celom svete. Medzi nevýhody virtuálnej investície vyzdvihol vysokú volatilitu, teda neistotu a zmeny cien virtuálnych mien, podvodné schémy a hackerské útoky, ktoré môžu ohroziť bezpečnosť a dôvernosť virtuálnych peňaženiek alebo veľké množstvo virtuálnych mien, ktoré sťažujú orientáciu a výber tej správnej meny.

            Pán Horník nám tiež ukázal, ako sa dá prakticky investovať do virtuálnych mien. Tiež nám poradil, ako sa vzdelávať a informovať o tejto oblasti, ako mať všeobecný rozhľad a predvídať trendy a vývoj virtuálnych mien. Povedal nám, že virtuálna investícia je zaujímavá, ale aj náročná a vyžaduje si skúsenosti, nadhľad, prácu na sebe, všeobecný rozhľad,  vzdelávanie sa v oblasti informatiky, matematiky. Je dobré vyskúšať si najskôr demo účty a na nich sa učiť, prípadne sledovať odborníkov v tejto oblasti.

            Z virtuálnej investície sme sa naučili veľa nových a zaujímavých vecí.

            Spoznali sme, že virtuálne meny sú moderným a inovatívnym spôsobom investovania, ktorý ponúka množstvo príležitostí, ale aj výziev. Zistili sme, že virtuálna investícia je založená na technológii, ktorá sa neustále vyvíja a mení. Uvedomili sme si, že virtuálna investícia je zodpovednosťou a rizikom, ktoré si vyžaduje pozornosť, opatrnosť a vzdelanosť. A nakoniec sme sa poučili, že virtuálna investícia je zábavou a hrou, ktorá nám umožňuje skúšať, experimentovať a učiť sa.

             

            uč. OBN Mgr. Lucia Šuchtová

          • Oznam

          • Vážení rodičia!

            Riaditeľstvo školy oznamuje, že dňa 16.1.2024 (utorok) sa v čase od 15:00 - 16:30 hod. uskutočnia konzultačné hodiny. Bližšie informácie sa dozviete od triedneho učiteľa.

            Mgr. J. Džara

          • Najsilnejšie výbuchy sopiek vo svete

          • Hlavnou témou, ktorou sme sa zaoberali na hodinách geografie v 5. ročníku tento mesiac, boli sopky. Sopka je miestom, kde láva a sopečné plyny vystupujú na zemský povrch či už na súši, alebo pod vodou. Ľuďom naháňajú strach práve tie aktívne, lebo často ani samotní vedci, ktorí sa zaoberajú ich skúmaním, nevedia predpovedať, kedy vybuchnú.

                        Naši piataci si pripravili zaujímavé projekty, v ktorých nám priblížili stavbu sopiek a najznámejšie sopky vo svete. Dokonca niektorí predviedli na svojich modeloch aj to, ako sopky vybuchujú a porozprávali nám o tom, čo môže sopečná erupcia spôsobiť.

                        Projekty, ktoré si pripravili, boli veľmi kreatívne, preto by som ich rada všetkých pochválila a poďakovala im za usilovnosť a záujem.
                                                                                                                     

                                                                                                                                   Mgr. Marta Rudášová

          • Vyškov na Morave

          • V mesiaci jún sme sa zúčastnili na krásnom kultúrnom podujatí v meste Vyškov na Morave v Českej republike, kde žiaci folklórnym vystúpením reprezentovali Základnú školu, Jána Švermu 6 v Michalovciach. K tomu, aby sme sa na tomto podujatí mohli zúčastniť, nám dopomohol aj finančný príspevok od Mesta Michalovce, za ktorý by sme sa chceli veľmi pekne poďakovať. Dojmy a spomienky v nás budú ešte veľmi dlho doznievať a naďalej sa budeme snažiť upevňovať vzťahy s našimi zahraničnými priateľmi.