Vážení rodičia, žiadame vás, aby ste pri odhlasovaní detí zo stravy uviedli meno, priezvisko a triedu, aby bolo možné žiaka jednoznačne identifikovať. Vyhneme sa takto prípadným nedorozumeniam. Ďakujem.
K. Geletičová
Vedúca šk. jedálne
Vážení rodičia, žiadame vás, aby ste pri odhlasovaní detí zo stravy uviedli meno, priezvisko a triedu, aby bolo možné žiaka jednoznačne identifikovať. Vyhneme sa takto prípadným nedorozumeniam. Ďakujem.
K. Geletičová
Vedúca šk. jedálne
Aj tento rok sa naša škola zapojila do medzinárodného projektu „Záložka do knihy spája školy 2021“. K 18. 10. 2021 sa prihlásilo do spomínanej akcie 928 škôl s celkovým počtom 106 074 žiakov, a to z Českej republiky 224 škôl s celkovým počtom 22 816 žiakov a zo Slovenskej republiky 704 škôl s celkovým počtom 83 258 žiakov.
Našou partnerskou školou sa stala Základní škola Kralupy nad Vltavou z Českej republiky, s ktorou sme boli partnermi aj v minulosti. Okolo tvorby záložiek vznikla akási nepísaná tradícia. Tvorivých úloh sa uchopia každoročne vyučujúci, ktorí učia výtvarnú výchovu v škole a pracujú so svojimi skupinami žiakov. O to viac sú záložky pestrejšie, s využitím viacerých výtvarných techník, s najrôznejším, rôznorodým a originálnym „rukopisom“. „Očarujúci svet knižných príbehov, rozprávok a básní“ – to bol názov tohtoročnej hlavnej témy. Na záložkách sa objavovali nielen čarovné krajiny, ale aj známe a menej známe literárne postavy, najčastejšie zo žiackych obľúbených kníh. Sem-tam sa mihli aj postavy z animovaných televíznych rozprávok.
Keď boli všetky záložky hotové, z každej triedy sa zozbierali a rozložili v školskej knižnici, pričom boli rozdelené do 4. kategórií. Celkovo sa vytvorilo 480 záložiek. Porota, v zložení p. uč. Bertičová, p. uč. Erbyová, p. uč. Kuriľáková, vybrala 22 najkrajších záložiek bez toho, aby poznala autora záložky, prípadne, z ktorej triedy pochádzal – porotkyne vyberali na základe vnútorných pocitov a sympatií s kresbami a maľbami. Záložky a ich tvorcov, ktorí boli v polovici novembra ocenení, si môžete pozrieť aj na webovej stránke školy, alebo si o nich môžete prečítať v decembrovom vydaní školského časopisu Čvirik.
Osobne chcem poďakovať všetkým vyučujúcim výtvarnej výchovy na prvom a druhom stupni, že si našli čas a chuť pokračovať v tomto projekte. Rovnako taktiež, že boli nápomocní pri vyhodnocovaní a usmerňovaní v projekte, keďže to bola moja prvá „koordinátorská“ premiéra.
Už teraz je isté, že o rok sa s radosťou zapojíme opäť.
PaedDr. Veronika Savková
11.november je deň, keď hneď zrána zvykneme vyzerať z okna, či snáď už z oblohy nepoletuje jemné biele páperie. Najmä deti mávajú radosť z prvého snehu, a preto čakajú, či príde Martin na bielom koni. A keď aj nesneží, vo vzduchu už cítiť prichádzajúcu zimu. Preto sa tiež hovorí „Martin prichádza na bielom koni“, „Na svätého Martina, kúri sa už z komína“ či „Na Martina medveď líha“.
Deň svätého Martina sme si v 2.A pripomenuli rôznymi zaujímavými aktivitami: prečítali sme si legendu o sv. Martinovi, poznávali sme tradície a zvyky tohto sviatku, upiekli smesvätomartinské rožky. Počas tohto dňa sme sa zábavnou formou opäť niečo zaujímavé naučili.
Viete ako vyzerá pani Jeseň? Deti z 2.A si ju predstavujú takto. Naša netradičná hodina výtvarnej výchovy na čerstvom vzduchu.
V rámci „Týždňa vedy a techniky“ mali žiaci 4.A možnosť oboznámiť sa s technikou, ktorá sa využíva pri skúmaní vesmíru. Na hodine prírodovedy pracovali s modelmi raketoplánu, kozmickej lode a iných technologických prostriedkov, ktoré nám pomáhajú pri získavaní vedomostí o vesmíre. Takisto si vypracovali vlastný projekt na tému „ Ako vidím vesmír ja“. Takýmto spôsobom si prehĺbili vedomosti, ktoré nadobudli na vyučovaní prírodovedy v tematickom celku Vesmír a pri návšteve hvezdárne. Táto téma je pre žiakov veľmi zaujímavá a aj ich vnímanie kozmu prinieslo zaujímavé výtvarné diela.
PaedDr. Martina Tomovčíková
Túžba po dobrodružstve a s ním spojené napätie, odhaľovanie nových skutočností a predmetov je úzko spätá s prácou historikov, ktorá sa často prirovnáva k práci detektívov.
S piatakmi sme sa na hodine dejepisu zahrali na detektívov, ktorí so svojimi pomocníkmi odhaľovali historický prípad. Inšpirovali sme sa známymi svetovými detektívmi. Žiaci boli rozdelení do dvoch tímov - Poirotov tím a Sherlockov tím. Na základe úloh a indícií, ktoré získavali po každej vyriešenej úlohe, sa im podarilo vyriešiť prípad.
Vyriešením historickej detektívky si žiaci precvičili v úlohách storočia, desaťročia, tisícročia, ktoré boli súčasťou historického príbehu, pracovali sme s historickými prameňmi, cestovali sme v čase, z plastelíny žiaci vytvorili krásne historické artefakty. Históriu sme tak prepojili aj s inými vyučovacími predmetmi - slovenským jazykom, matematikou a geografiou.
Na hodine sme zažili veľa zábavy, napätia, súťaživosti tímov, upevňovali sme tak aj vzťahy medzi žiakmi a rozvíjali logické myslenie.
" Dejiny sú svedkami času, svetlom pravdy, živou pamäťou, učiteľkou života a poslom minulosti."
Marcus Tullius Cicero - rímsky filozof a štátnik
Napoleon Bonaparte ... najzvučnejšie meno v histórii, jeden z najväčších dobyvateľov a vojvodcov všetkých čias. Vynikal v matematike, miloval históriu, rád sa obklopoval elitnými vysokými vojakmi, ktorí vzbudzovali v porovnaní s jeho postavou na bojisku strach. Napriek výške mal Napoleon veľkú autoritu a dokázal si zabezpečiť bezvýhradnú poslušnosť svojich vojakov.
So žiakmi ôsmeho ročníka sme si na hodine histórie zopakovali obdobie vlády Napoleona a napoleonske vojny formou kvízových otázok a úloh.
Žiaci boli rozdelení do zmiešaných tímov. Cieľom úloh bolo upevniť si prebraté učivo, podporovať kreativitu u žiakov, budovať tímovosť, dosiahnuť dobrú náladu z vyriešenia úloh a vyvolať u žiakov záujem o históriu.
Historické udalosti a obdobia nám ukazujú, že história má svoje čaro, ktoré má pre nás a náš život význam.
Žiaci sa dozvedeli napríklad aj to, že práve Napoleon sa pričinil o to, aby sa v Európe organizovala doprava na pravú stranu cesty. Neplatí to však o Anglicku, ktoré jeho armáda nikdy nedobyla. Zároveň jej patrí aj prvenstvo v tom, že ako prvá použila jedlo v plechovkách :)
Prípravky 1.BK Michalovce sú zaradené do projektu SBA Minibasketshow na podporu pohybu detí. Túto aktivitu pripravuje Slovenská basketbalová asociácia spolu s FIBA Development fund na podporu učiteľov/trénerov, ktorí sa venujú deťom na I. stupni ZŠ. Prípravky trénujú na ZŠ, J. Švermu a ZŠ, Pavla Horova pod vedením Zuzany Maľukovej, Miroslava Feňáka a Lucie Ivančovej. V rámci projektu sme dostali nové lopty č.5 a č.4. Prinášame vám fotografie z týchto tréningov.
1.BK MICHALOVCE
Rozprávka má čarovnú moc. Prenesie nás do neznámych končín. Stretneme sa v nej s rôznymi bytosťami. Môžeme si predstavovať, čo sa tam deje. Radujeme sa i smútime. Tŕpneme pri každej úlohe a držíme palce, aby sa ju nášmu hrdinovi podarilo splniť.
Do rozprávky sme v posledný deň pred jesennými prázdninami vkročili aj my, žiaci 3.B triedy. Zoznámili sme sa s hrdinami ľudových rozprávok z rôznych krajín z knihy Hrôzostrašné rozprávky. Zistili sme, že dobro víťazí nad zlom. Šťastie praje múdrym a pripraveným. A, samozrejme, zlo je potrestané. Tak ako hrdinovia z rozprávok prekonávajú prekážky a plnia úlohy, tak sme ich plnili aj my počas celého dopoludnia. Prečítali sme tri rozprávky, splnili tri úlohy. Vyhľadávali sme vybrané slová, počítali príklady, hľadali v rozprávkach ponaučenia. Rozprávkové bytosti nám predviedli, čo dokážu.
V rozprávkach vždy býva na konci dobro odmenené. A tak to bolo aj v 3.B. Prvou odmenou bolo príjemne strávené predpoludnie so zaujímavými úlohami, druhou certifikát účastníka stretnutia Nebojsa! a iné Hororozprávky. Treťou odmenou bol zázračný „Stolček, prestri sa!“, ktorý nám ponúkol sladkosť. Tento netradičný rozprávkový deň sa nám veľmi páčil. Radi by sme si ho zopakovali aj v budúcnosti.
Na hodinách občianskej náuky sme sa s deviatakmi venovali téme, o ktorej sa v ostatnom období často hovorí a je zaujímavá aj pre žiakov: Svet investícií.
O téme investovanie a aké sú možnosti investovania do alternatívnych investícií sme diskutovali s finančníkom, spolumajiteľom spoločnosti FISPROa.s, ktorá sa zaoberá moderným investovaním.
Hľadali sme možnosti, aké by sme mali, ak máme k dispozícii 10 000 EUR a čo by sme s nimi urobili, aby sme ich nenechali ležať bez zhodnotenia na účte.
Žiaci sa dozvedeli tipy, kam a do čoho sa oplatí tieto peniaze investovať. Diskutovali sme o rozložení financií a investovaní do fondov, ATF, do drahých kovov (zlato, striebro), do nehnuteľností a pôdy, o kryptomenách a traidovaní na burze, čo je pre mladých ľudí v dnešnej dobe najväčším lákadlom na zhodnotenie financií.No vysvetlili sme si aj možné riziká investovania a v čom byť pri investovaní do investičných nástrojov opatrní.
Na čo slúžia knihy? Vysvetľujú bežné veci okolo nás. Podporujú fantáziu a predstavivosť čitateľa. Rozširujú slovnú zásobu, umožňujú tvorbu viet bez zbytočného opakovania slov. Detského čitateľa k výberu knihy na čítanie často zlákajú ilustrácie. Žiaci 3.B triedy navštívili 21.októbra výstavu ilustrácií detských kníh Noemi Ráczovej v ZKGZ v Michalovciach. So záujmom si prezerali výstavu. V knihách slovenských i maďarských autorov vyhľadávali ilustrácie Noemi Ráczovej, ktoré sa im veľmi páčili. Už teraz sa tešia, kedy budú môcť opäť prekročiť prah ZKGZ a pozrieť si výstavu ďalšieho ilustrátora detských kníh.
Dňa 17.9.2021 sa v priestoroch našej školy uskutočnila verejná zbierka Biela pastelka organizovaná Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska na podporu ľudí so zrakovým postihnutím s cieľom umožniť im viesť nezávislý a samostatný život. Jej výnos slúži na dofinancovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Ide o špecializované sociálne poradenstvo a realizáciu kurzov, pomocou ktorých klienti získavajú zručnosti nevyhnutné pre každodenný život, napríklad bezpečná chôdza s bielou palicou, čítanie a písanie Braillovho písma a sebaobslužné činnosti ako varenie, upratovanie, osobná hygiena, komunikačné zručnosti a podobne. Do tejto zbierky sa zapojili žiaci aj zamestnanci našej školy. Pomáhať sa má a my sme to dokázali sumou 283,14 €. Veríme, že pomôže tam, kde je to najviac potrebné.
Jedine človek z celého stvorenstva má schopnosť modliť sa. Modlitba sa nedá nikde v obchode kúpiť a ani nikde nájsť. Vzklíči iba v ľudskom srdci. A o to vzácnejšia je modlitba za našich starých rodičov. Preto modlitba za dedka a babku je obrovským darom a potešením. Nezabúdajme teda na modlitbu za našu starkú a starkého. Aj počas tohto obdobia.
Mgr. Natália Čičváková
Vyučovacie hodiny prírodovedy vo štvrtom ročníku patria téme Vesmír. Žiaci si osvojujú vedomosti o galaxii, spoznávajú vesmírne telesá, dozvedajú sa o pohybe planét a aj to, či existuje život na iných planétach. Vedomosti získané na hodinách si štvrtáci našej školy prehĺbili návštevou michalovskej hvezdárne. Tam si vypočuli prednášku o Slnečnej sústave, živo diskutovali a pýtali sa na nejasnosti, mali možnosť optikou pozorovať Slnko, prezreli si zmenšené, ale identické modely družíc a modulov, ktoré boli vo vesmíre. Celý tematický celok ukončili projektovým vyučovaním, ktorého súčasťou bolo prezentovanie zaujímavostí súvisiacich s témou Vesmír aj výtvarné práce, kde s uplatnením vlastnej fantázie zachytili to, čo sa dozvedeli.
PaedDr. Dana Hricová
Mesiac október tradične patrí našej staršej generácii. Mesiac úcty k starším neostal bez povšimnutia ani tento rok. Žiaci ZŠ, J. Švermu 6 pripravili pre klientov Zariadenia pre seniorov na Hollého ulici symbolické poďakovanie. Pod vedením vyučujúcich vlastnoručne vyrobili 200 pohľadníc. Líšili sa síce farebnosťou a technikou výroby, ale spoločné mali nadšenie, s ktorým ich naši žiaci zhotovovali. / pozri FOTO/ Pohľadnice vyrábali na hodinách VYV a PRV v triedach 3.B, 4.A, 7.C s pani učiteľkou PaedDr. Tóthovou, v 2.B s pani učiteľkou Mgr. Knoblíkovou, v 2.C s pani učiteľkou Mgr. Džubasovou, v 4.C, 8.C s pani učiteľkou Mgr. Záhorskou, v 4.B s pani učiteľkou PaedDr. Hricovou. Pri dodržaní všetkých epidemiologických opatrení pohľadnice odovzdali Hanka a Filip Ujhelyiovci, ktorí starkým aj zaspievali a zarecitovali prostredníctvom rozhlasového vysielania.
PaedDr. Dana Hricová
Sweetest Day je v USA dňom, kedy môžete osobe, ktorú máte radi, vyjadriť svoju náklonnosť a lásku. Tradične sa oslavuje 16. októbra.U nás si mesiac október už dlhé roky pripomíname ako Mesiac úcty k starším.V našej škole sme tieto dva sviatky spojili do jedného - Grandparents' Day.Žiaci na hodinách ANJ vyjadrili poďakovanie svojim starým rodičom krátkou básničkou alebo milými vyznaniami, ktoré napísali do vlastnoručne vyrobeného srdca. Z ich prác vzniklo jedno krásne veľké srdce plné poďakovania a lásky.Naše deti veru majú svojim starým rodičom za čo ďakovať.
Dňa 6. októbra 2021 sme si pripomenuli 77. výročie Karpatsko-duklianskej operácie ako aj Deň hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie.
Pri tejto príležitosti sme usporiadali besedu s pplk. Mariánom Lukáčom zo Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.
Deviataci sa dozvedeli informácie o začatí a priebehu celej Karpatsko – duklianskej operácie, o technike, s ktorou sa na frontoch bojovalo, o cieľoch a snahách generálov a plukovníkov, ktorí viedli vojská a mnoho ďalších zaujímavostí.
Na základe tejto podnetnej besedy si žiaci uvedomili, že môžeme byť právom hrdí na to, že na tejto významnej historickej udalosti dôstojne participovali aj Slováci.
Jeseň už vyfarbila svoje maľovanky, pozbierala úrodu a rozfúkala listy po stráňach. K nám, Makovičkám, prifúkla neobyčajný týždeň a aktivity s jablkom. Týždeň trval krásnych šesť dní. Poznávali sme rôzne odrody jabĺk, ovoniavali ich, rozprávali sa o ich zložení, ochutnávali, hostili sa na chutných koláčoch, ktoré pripravili moji milí rodičia i starí rodičia.
Počas týždňa sme jablká zatvárali do papierových fliaš, vyrobili si nádherné tričká otláčaním a maľovaním na textil,dokonca sme si jablká vyrobili z balónov. Nechýbali ani hókusy-pókusy, kedy jablká chrlili farebnú lávu a s údivom sme tiež hľadeli na tancujúce kôstky z jabĺk v sklenenom pohári. Ale ani to nám nestačilo. Z jabĺk sme si vylisovali 100% šťavu, nebáli sme sa jablká nakrájať a pri tejto pracovnej zručnosti sa nám darilo - krv netiekla ☺️. Správali sme sa aj v tomto prípade ekologicky a jadrovníky, šupky, ale aj zopár jabĺk sme poslali srnkám do lesa.
Počas celého týždňa sme denne jablká konzumovali a hrali sa nové, kooperatívne hry.
Čo poviete? Chceli by ste aj vy prežiť takýto týždeň? Ďakujem mojim Makovičkám, že sú a vedia tak skvelo pracovať a zabávať sa.
Vychovávateľka Zuzka
Fotografia... svedectvo, poznatok, ktorý vypovedá o minulosti. Detailne zachytáva každý okamih a momenty z nášho života, udalosti, osoby a poskytuje nám informácie o rodinnej histórii.
Na hodinách dejepisu sme s piatakmi diskutovali o tom, aké dôležité sú obrazové historické pramene, ktoré sú zachytené na fotografii a aký význam majú pre človeka z historického hľadiska. Na základe zistených informácií pripravil každý žiak svoj „historický kalendár“ s dôležitými udalosťami z jeho života a rodiny. V hlavnej úlohe boli fotografie ako dôležitý obrazový historický prameň.
Žiaci sa dozvedeli zaujímavosti zo života svojich spolužiakov a na základe tejto úlohy sa lepšie sa spoznali.
Možno ste si už všimli, že tzv. relaxačné zóny sú v súčasnosti medzi žiakmi veľmi obľúbené. Ani naša škola nie je výnimkou. Relaxačná zóna je súčasťou školskej knižnice, ktorá je príjemným spojením zábavy a oddychu. Patrí k nej aj kútik čajovne, kde si hocikto môže urobiť a vypiť teplý čaj. Každú stredu dotvára pokojnú atmosféru v otvorenej knižnici pohodová relaxačná hudba s muzikoterapeutickými účinkami.
V októbri sme v spomínaných priestoroch spojili príjemné s užitočným. V rámci hodín slovenčiny sme spojili témy „Argument – protiargument“ s Medzinárodným dňom školských knižníc. Žiaci zo 6.B a 6.C, ktorí pracovali v skupinách, sa zamýšľali a hľadali argumenty a protiargumenty, plusy a mínusy, prečo je výhodné a nevýhodné hľadať informácie v knižnici a na internete. Riešili rôzne úlohy spojené s témou knihovníctva – lúštili
osemsmerovku, vypracovávali pracovný list, v ktorom mali rôzne indície. V knižnici mala každá skupinka hľadať pridelený citát o knihe, no nebolo to jednoduché – citát bol zložený z viacerých slov, ktoré podľa indícií museli nájsť v rôznych publikáciách. Potom tie slová mali zložiť do súvislej vety.
Bolo zábavné sledovať takúto zážitkovú hodinu – žiacku súťaživosť, zvedavosť, radosť z objavovania a najmä uvoľnenosť v spomínaných relaxačných priestoroch. Pevne verím, že sa nám podarí túto oddychovú zónu v blízkej budúcnosti rozšíriť, aby bola prístupná pre väčšiu skupinu žiakov.
Viac o hodine sa dočítate v najnovšom čísle internetového školského časopisu Čvirik.
PaedDr. Veronika Savková
Powered by aSc EduPage