Mesiac október je mesiacom zdravej výživy.
Medzi dôležité zložky našej stravy a zdravej výživy patria aj strukoviny.
Rok 2016 vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN za Medzinárodný rok strukovín.
Slogan tohto roku znie :
„Výživné zrná pre trvalo udržateľnú budúcnosť.“
Strukoviny sú dôležitým zdrojom bielkovín, obsahujú vitamíny skupiny B, vlákninu, draslík, fosfor, vápnik, horčík, železo, zinok, mangán, meď a minerálne látky.
Odborníci na výživu označujú strukoviny za lacnú a výživnú náhradu mäsa. Strukoviny môžu výrazne prispieť k potravinovej bezpečnosti a zdraviu ľudí, najmä v boji proti hladu, podvýžive. Okrem toho poukazujú aj na prínosy pre zdravie zvierat a stav pôdy. Vedecké štúdie potvrdzujú, že pravidelný príjem strukovín pomáha znižovať riziko rakoviny, cukrovky, znižuje aj cholesterol.
Kráľovnou strukovín je sója - obsahuje viac bielkovín ako mäso, chráni cievy, znižuje cholesterol.
Hrach suchý konzumujú celiatici aj vegetariáni. Čerstvý hrášok má v sebe neskutočne veľa živín. Hrach urýchľuje procesy trávenia, prečisťovania tela.
Fazuľa je vhodná pre diabetikov, dokáže kontrolovať správnu hladinu cukru v krvi, zároveň znižuje cholesterol, pomáha lepšiemu fungovaniu pamäti a činnosť mozgu.
Šošovica je nízkokalorická, obsahuje množstvo minerálov ako horčík , draslík, fosfor, vápnik, železo. Je vhodná pri málokrvnosti a diabete.
Cícer obsahuje veľa vlákniny a železa. Jedna porcia cícera dokáže pokryť dennú dávku železa v tele. Neobsahuje lepok a tým je vhodná pre celiatikov. Svojím obsahom vápnika je prevenciou pred osteoporózou.
Školské jedálne oslavujú tento rok 70-tiny. Európska komisia si náš systém stravovania v ŠJ cení. Zvolila ho za vzorový model pre ostatné štáty EÚ. Uznanie našim jedálňam vyslovila aj expertka na výživu HIROKO NAKAZAWOVÁ z japonského Nagana, ktorá na Slovensku robila výskum . Svoj podiel na tom majú určite aj strukoviny, ktoré sa podávajú minimálne 1x týždenne vo forme polievok, prívarkov, šalátov. Školské stravovanie na Slovensku smeruje k tomu, aby sa postupne nahrádzali živočíšne bielkoviny rastlinnými, spresnila hovorkyňa Ministerstva školstva. Zároveň do ŠJ prichádzajú opatrenia, aby sa v ŠJ viac presadili domáce potraviny. Nakoľko stravovacie zariadenia na školách dotuje štát, je tu šanca na zmenu. Intenzívnejšia podpora zo strany štátu a zníženie dovozu potravín môže prospievať zdraviu, ekonomike, zamestnanosti. Byť závislým na okolitom svete môže byť riskantné.