Dňa 5. a 6. júna sme zorganizovali dejepisnú exkurziu so žiakmi deviateho a ôsmeho ročníka do koncentračného tábora Osvienčim-Auschwitz-Birkenau a historického mesta Krakow.
Naša prvá zastávka smerovala do spomínanéhokoncentračného tábora, ktorý sa zapísal do histórie pre krutosť a násilie, ktoré bolo páchané na životoch tisícov Židov. Navštívili sme miesta, kde počas 2.sv. vojny zahynulo viac než milión ľudí. Nacizmus tu ukázal svoju najkrutejšiu podobu.
Prešli sme cez bránu „Arbeit Macht Freit“ a postupovali sme do prvej budovy, v ktorej sme videli dobové fotky, ktoré boli použité ako dôkaz toho, že všetko bola krutá realita. Videli sme fotky tajne urobené väzňami, miesta krutého mučenia a otrasných životných podmienok ako aj fotografie umučených ľudí, obuv, oblečenie a osobné veci, ktoré patrili Židom. Neskôr sme videli stenu, pri ktorej dochádzalo k popravám väzňov. Aj miesta, kde bolo najhoršie. Práve z týchto miest na nás dýchala bolesť, utrpenie, nepredstaviteľná hrôza. Atmosféra strachu a desu je aj po toľkých rokoch živá a mrazivá. Až tu si mnohí žiaci uvedomili, aké šťastie má ich generácia.
Celá prehliadka bola spojená s výkladom skúseného slovenského sprievodcu žijúceho v Krakowe Róberta Schmitza, ktorý žiakom priblížil zaujímavé informácie a udalosti, ktoré sa odohrávali v koncentračnom tábore.
Prehliadka pozostávala z dvoch častí, pôvodného tábora Auschwitz I a 1,5 km vzdialeného vyhladzovacieho tábora Brezinka (Birkenau).
Tam sme videli známy vchod, cez ktorý prichádzali vlaky s deportovanými obyvateľmi rôznych krajín Európy. Lôžka, na ktorých väzni prebývali a to, čo ostalo z najväčšieho koncentračného tábora.
Druhý deň naša exkurzia pokračovala spoznávaním a objavovaním historického centra mesta Krakow, kde sme obdivovali krásu mesta, spoznávali historické pamiatky a poľskú kultúru.
V Krakowe sme prostredníctvom poľského sprievodcu, ktorého výklad bol v slovenskom jazyku, videli hrad Wawel a prezreli si jeho okolie a nádvorie. Neskôr sme sa dostali k soche draka, ktorý chrlil oheň a potom sme vyrazili do mesta. Pozreli sme si mesto, v ktorom sme navštívili známe trhovisko Sukieniceči slávnu Jagelovskú univerzitu aj jej okolie.
Na základe zážitkov a komunikácie so žiakmi môžeme povedať, že táto exkurzia bola pre žiakov veľmi zaujímavá a predovšetkým prospešná. Umožnila im čo najvernejšie sa zoznámiť so skutočnosťami, ktoré vtedajšie nacistické Nemecko páchalo na svojich väzňoch.
Dva dni exkurzie sme využili naplno, veľa sme videli, veľa sme sa naučilia veľa sme si uvedomili. Veríme, že exkurzia splnila svoj účel a bola pre žiakov nezabudnuteľným zážitkom.
Mgr. Lucia Šuchtová, Mgr. Simona Horňáková, Mgr. Marián Hajdučko