V mesiaci apríl sme si so žiakmi šiesteho ročníka zvolili ako cieľ našej exkurzie kaštieľ Betliar a Mauzóleum Andrássyyovcov.
Kaštieľ v Betliari je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojím pôvodným zariadením a zbierkami. Nepostretol ho osud ostatných našich šľachtických rezidencií – jeho zariadenie nerozkradli, nebol prestavaný a prakticky od znárodnenia slúži účelom múzea. Všetko, čo žiaci v kaštieli videli, patrí členom rodu Andrássy, ktorých považujeme za najvýznamnejších aristokratov v Európe v 19. storočí.
V kaštieli mali žiaci možnosť vidieť historické predmety, ktoré boli ovplyvnené francúzskou architektúrou a životným štýlom majiteľov. Kaštieľ je súčasťou komplexu budov, ktoré zabezpečovali pohodlie jeho obyvateľov.
Východne od kaštieľa stál ateliér a byt mladšieho grófa a na opačnej strane boli koniarne a hospodársky dvor. Emanuelov syn, gróf Gejza I.nechal kaštieľ začiatkom 20. storočia (asi 1905) zmodernizovať, čím vznikla skutočne luxusná rezidencia s elektrickým osvetlením, ústredným kúrením, 16 kúpeľňami, krásnou knižnicou a početnými pohodlnými apartmánmi, kde okrem jeho rodiny bývala aj spoločenská elita, zúčastňujúca sa na chýrnych betliarskych poľovačkách. Poľovačky na medvede, vysokú zver, vlky či diviaky sa usporadúvali v betliarskych revíroch a v okolitých lesoch, ktoré obklopujú rozsiahly anglický park.
Cestovateľská vášeň sa u Andrássyovcov spájala so zberateľskou, vďaka čomu sa Betliar ako jedno z mála šľachtických sídel v strednej Európe môže popýšiť unikátnou kolekciou egyptologických cenností. K ťažiskovým zbierkam patrí múmia kňaza boha Amona z pohrebiska v Gíze, datovaná do 12.-11. stor. pred Kr. a múmia dieťaťa z bližšie neurčeného egyptského náleziska z obdobia 5.-4. stor. pred Kr.
Obnovená expozícia v duchu najmodernejších výstavníckych trendov prezentuje tri okruhy tém: Andrássyovci ako zberatelia a cestovatelia, Staroveký Egypt a “Egypt revival“ – znovuobjavenie egyptského umenia. Všetky predmety pochádzajú z pozostalosti Andrássyovcov a vždy boli súčasťou zbierkového fondu kaštieľa v Betliari.
Po prehliadke kaštieľa sme so žiakmi absolvovali prechádzku v nádhernom historickom parku. Za jeho zakladateľa považujeme grófa Leopolda Andrássyho.
Poslednou zastávkou našej exkurzie bolo Mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí, ktoré dal postaviť gróf Dionýz Andrássy pre svoju manželku Františku a pre seba v rokoch 1903-1904. Je dielom mníchovského architekta Richarda Berndla a od svojho dokončenia je považované za vzácnu pamiatku architektúry 20. storočia.Okolo stavby sa nachádza 4,5 hektárový park a vzadu, za mauzóleom, je pochovaný verný pes grófskeho páru Tascherl (1890-1910)- na hrobe jazvečíka sa nachádza pieskovcový pomník so sochou psíka od HansaBauer.
Mgr. L. Šuchtová, Mgr. S. Praskaiová