• Enviroprojekt 2008 - Je načase prejsť od slov k činom

• JE NAČASE PREJSŤ OD SLOV K ČINOM

Projekt schválený a financovaný Ministerstvom školstva SR v rámci ENVIROPROJEKTU 2008

Autor projektu:                    Mgr. Jarmila Škrabuľáková, zástupkyňa riad. ZŠ

Odborný garant projektu:    RNDr. Monika Ivanová, Katedra geografie a regionálneho rozvoja FHPV PU
          v Prešove

Koordinátor environmentálnej činnosti v škole: Mgr. Lenka Nižníková

Trvanie projektu: 1. máj – 31. december 2008

Žijeme na krásnej modrej planéte Zem.

Aspoň doposiaľ sme ju takými prívlastkami označovali. Ak sa však pozrieme okolo seba, začneme o tom pochybovať. Obklopujú nás haldy odpadkov, stromy kvitnú igelitovými vrecúškami, cesty lemujú povyhadzované vrecia s odpadkami, na prechádzkach v lesoch okrem krás prírody obdivujeme aj povyhadzované chladničky, sporáky, sklenú vatu, sutiny z búračiek domov, nebezpečný odpad, najmä azbest zo strešných krytín a olovo z autobatérií, nevynímajúc.

Zem bije na poplach!

Skúsme ju počúvať!

A nielen počúvať! Priložme ruku k dielu!

Začnime obmedzovať používanie igelitových vrecúšok a tašiek, separujme druhotné suroviny

doma, ako aj v škole, odpadky hádžme tam, kam patria – do koša či kontajnera!

Čo budeme robiť v rámci projektu Je načase prejsť od slov  k činom ?

• Separovať druhotné suroviny v škole i doma.
          • Monitorovať divoké skládky v mieste svojho bydliska či obcí, kde trávime voľné chvíle, v CHKO Vihorlat, NPR Morské oko, NPR Jovsianska hrabina, PR Vinianska stráň – Senderov..., upozorňovať kompetentné inštitúcie na nedostatky s cieľom nápravy.
          • Monitorovať výskyt chránených rastlín a živočíchov, zbierať, triediť a analyzovať dokumentačný materiál.
          • Osobne i prostredníctvom letákov upozorníme verejnosť na nutnosť separovania domového odpadu a ochrany životného prostredia.
          • Uskutočníme besedy s environmentálnym zameraním.
          • Budeme monitorovať výskyt chránených rastlín a živočíchov.
          • Z činnosti v rámci projektu zhotovíme stálu  expozíciu Človek  - ochranca a ničiteľ.

Prestaňme byť ľahostajní!

Podajme pomocnú ruku Zemi, ktorá je naším domovom!

Nedopusťme, aby z vesmíru bolo okrem Veľkého čínskeho múru vidieť aj hory odpadkov