• Environmentálna výchova

        • Naučili sme sa lietať v povetrí ako vtáci,
          Naučili sme sa potápať ako ryby.
          Zostáva nám len jediné:
          Naučiť sa žiť na zemi ako ľudia.

          G. B. Shaw

           

           

          Environmentálna výchova je organickou súčasťou celého komplexu výchovy a vzdelávania. Jej zdokonaľovanie a zvyšovanie efektívnosti je multidisciplinárny a interdisciplinárny problém, ktorý je nutné riešiť systematicky a permanentne.
          Vychádza z troch základných teoretických východísk:

          1. environmentálneho poznania, čiže výberu nevyhnutných, alebo potrebných poznatkov, ktoré by mali dostať žiaci o aktuálnom stave prírody, o ekologických trendoch a vývoji, o formách myslenia a tradíciách týkajúcich sa rôznych otázok životného prostredia.
          2. environmentálnej uvedomelosti, čiže emóciami, hodnotovými štruktúrami a orientáciou osobnosti, jej pohotovosťou, schopnosťou prispôsobiť sa rôznym situáciám.
          3. riešenia problémov súvisiacich s tým, aby poznávanie a uvedomelosť smerovali k aktívnej zložke osobnosti, environmentálnemu správaniu a konaniu v každodenných bežných situáciách.

          Cieľom environmentálnej výchovy je formovať a rozvíjať také osobnostné kvality, ktoré ich uschopnia chrániť a zlepšovať životné prostredie.

          Obsah environmentálnej výchovy umožňuje chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím na základe poznávania ekologických procesov, ktorými sa riadi život na Zemi, geomorfologických a klimatických podmienok ovplyvňujúcich činnosť ľudí i ďalších živých organizmov. Rovnako významné je aj pochopenie sociálnych a kultúrnych vplyvov, ktoré podmieňujú ľudské hodnoty a správanie, vedomie individuálnej zodpovednosti za vzťah človeka k prostrediu ako spotrebiteľa a výrobcu.

          Hlavné úlohy

          Na základe analýzy doterajších výsledkov environmentálnej výchovy v škole. Koncepcie environmentálnej výchovy v školách schválenej MŚ SR 28.8.1997 pod č. 4251/97-152,záverov a odporúčaní II. národnej konferencie. Environmentálna výchova a vzdelávanie v školách SR konanej 8.-9.9.1998 a Koncepcie environmentálnej výchovy a vzdelávania, ktorú vypracovalo Ministerstvo životného prostredia SR a schválila vláda SR uznesením č. 846 z 25.11.1997 si stanovujeme tieto hlavné úlohy:

          1. Učebné osnovy environmentálnej výchovy (environmentálne minimum), ktoré schválilo MŠ SR s platnosťou od 1.9.1996, zapracovať do plánov PK, MZ, časovo-tematických plánov jednotlivých vyučovacích predmetov, plánov triednych učiteľov.
          2. V procesuálnej oblasti sústrediť prácu učiteľov na tri základné princípy:
            • učiť žiakov o životnom prostredí
            • vychovávať žiakov prostredníctvom životného prostredia,
            • vychovávať žiakov pre životné prostredie
          3. V spolupráci s Rodičovským klubom, Radu školy a triednymi učiteľmi zapojiť žiakov a ich rodičov do estetizácie životného prostredia žiakov, ktoré ich bezprostredne obklopuje: tried, spoločných priestorov - chodieb, školského športového areálu, starostlivosti o zeleň pred a za školou.
          4. Vytvárať čo najlepšie materiálne a priestorové podmienky pre výchovno-vzdelávaciu i mimoškolskú činnosť školy.
          5. Rozvíjať v žiakoch základné ekologické hodnoty, prebúdzať v nich vnútornú motiváciu k ochrane prírody, hrdosti na vlastný región a jeho tradície, naučiť žiaka aktívne využívať vedomosti v prospech jeho ochrany a rozvoja i prostredia a sveta okolo neho.
          6. Naučiť žiaka vnímať a precítiť krásu, múdrosť a účelnosť prírody, tolerantnosť a taktnosť v medziľudských vzťahoch, viesť ho k striedmosti.
          7. Pokračovať v realizácii projektu a plniť úlohy vyplývajúce zo získania certifikátu Škola podporujúca zdravie.
          8. Realizovať projekt starostlivosti tried o zverený úsek školského areálu.
          9. Po pripojení školy na internetovú sieť v rámci projektu Infovek, využívať ho i na získavanie nových poznatkov z oblasti vedy, techniky a prírody, čo využiť na skvalitnenie a prehĺbenie environmentálnej výchovy