• Vnútorný poriadok školy

        • ŠKOLSKÝ PORIADOK

          2022/2023

           

          Základné ustanovenia

          1. Školský  poriadok základnej školy zahŕňa súbor pravidiel, zásad, práv a povinností, ktorými sa v zmysle práva na vzdelanie zabezpečuje riadny chod školy.

          Výchovné opatrenia v prípade porušenia školského poriadku sú:

              • napomenutie triednym učiteľom,
              • pokarhanie triednym učiteľom,
              • pokarhanie riaditeľom školy,
              • znížená známka zo správania.
          1. Školský poriadok vydáva riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade v súlade s nasledujúcimi právnymi normami:
            • Zákon č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
            • Zákon č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
            • Vyhláška č. 223/2022 Z.z. o základnej škole,
            • Dohovor o právach dieťaťa,
            • Metodické usmernenie č. 7/2006-R z 28. marca 2006 k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov v školách a školských zariadeniach,
            • Metodický pokyn č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy.
          1. Školský poriadok obsahuje tieto časti:

          A    Práva a povinnosti žiakov

          B    Organizácia vyučovania

          C    Práva a povinnosti zákonných zástupcov

          D    Informačný systém

          E    Výchovné opatrenia

          F    Násilie a šikanovanie

          G   Záverečné ustanovenia

          A     Práva a povinnosti žiakov

          1. Práva žiakov

          Práva žiaka sú zakotvené vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv, Deklarácii práv dieťaťa, v Dohovore o právach dieťaťa a v iných medzinárodných dokumentoch zaoberajúcich sa ochranou ľudských práv a práv dieťaťa.

          • Právo na vzdelanie – Základné vzdelanie má žiak právo dostať bezplatne. Má právo zúčastňovať sa na všetkých školou organizovaných akciách, besedách, výletoch a exkurziách. Má právo primerane využívať zariadenie učebne, výpočtovú techniku a knižnicu. Má právo na vzdelanie v materinskom jazyku. Má právo rozvíjať svoju osobnosť, nadanie, schopnosti a potreby.
          • Právo na názor – Žiak má právo slušným spôsobom povedať svoj názor. Má právo klásť otázky k učivu a dostať na ne odpoveď. Má právo požiadať učiteľa alebo vedenie školy o vysvetlenie otázok a problémov, ktoré sa týkajú života školy.
          • Právo slobody prejavu – Žiak má právo formulovať vlastné názory a tieto slobodne vyjadrovať. Toto právo však musí byť v súlade s právnymi normami Slovenskej republiky a nesmie byť v rozpore alebo potláčať práva a povesť iného človeka, nesmie ohrozovať bezpečnosť, poriadok, zdravie, morálku.
          • Právo na pokojné zhromažďovanie a združovanie sa - Žiaci majú právo združovať sa v detských a mládežníckych organizáciách, v záujmových krúžkoch v škole, zapájať sa do rôznych mimoškolských, kultúrnych, športových a iných aktivít. Žiaci majú tiež právo organizovať svoje aktivity v priestoroch školy, ak toto bude vopred organizačne zabezpečené a odsúhlasené riaditeľstvom školy.
          • Právo na objektívne hodnotenie - Žiak má právo na objektívne skúšanie a hodnotenie v súlade s Metodickým pokynom č. 22/2011 MŠ SR na hodnotenie žiakov základnej školy a Zákonom č. 245//2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a Vyhláškou č. 223/2022 Z.z. o základnej škole.
          • Právo na ochranu zdravia - Je povinnosťou školy zabezpečiť žiakovi ochranu zdravia a bezpečnosť pri vyučovaní ako aj dodržiavanie základných psychohygienických noriem. Žiak má právo na ochranu pred ponižovaním, šikanovaním, týraním a inými formami útlaku a diskriminácie. Má právo na ochranu pred drogovými závislosťami.
          • Právo na voľný čas - Žiak má právo na voľný čas uplatňovaním princípov: dodržiavanie psychohygienických zásad pri tvorbe rozvrhu hodín, nepreťažovanie žiakov a zadávanie domácich úloh, dobrovoľný výber záujmovej a mimoškolskej činnosti.
          • Právo na ochranu súkromia, slobodu myslenia, svedomia a náboženstva - Žiak má právo na zákonnú ochranu proti zásahom a útokom na súkromný život, do svojej rodiny a domova, do korešpondencie, do cti a povesti. O žiakoch možno zhromažďovať len základné údaje týkajúce sa identifikácie osoby: meno a priezvisko, dátum narodenia, bydlisko, rodné číslo, štátnu príslušnosť, národnosť, osobné údaje týkajúce sa jeho zdravia a mentálnej identity. Zhromažďované údaje je potrebné chrániť pred prístupom nepovolených osôb a zachovávať o nich mlčanlivosť.
          • Právo na ochranu pred negatívnymi a zdravie ohrozujúcimi vplyvmi - Žiak má právo na prostredie, ktoré neohrozuje jeho zdravý duševný a telesný vývin, na prostredie, kde nie je ohrozované jeho zdravie a život. Žiak musí byť chránený predovšetkým:
              • pred nezákonným užívaním narkotických a psychotropných látok,
              • pred užívaním alkoholických nápojov akéhokoľvek druhu a fajčením,
              • pred sexuálnym využívaním a zneužívaním vrátane prostitúcie a pornografie,
              • krutým trestaním, týraním, mučením, ponižovaním, šikanovaním, obmedzovaním.
          • Právo na omyl - Žiak má právo na omyl, zmenu názoru a právo na vývin. Môže sa pomýliť, prípadne niečo zabudnúť, nezabúda sa však ospravedlniť. Učiteľ mu umožní, aby svoj omyl alebo chybu napravil.
          • Právo zdravotne znevýhodnených žiakov - Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a so zdravotnými obmedzeniami má právo na zvláštnu starostlivosť a vzdelávanie, aby dosiahol čo najvyššiu mieru samostatnosti a mohol viesť plnohodnotný spoločenský život.
          • Ochrana pred diskrimináciou a princíp rovnosti - Žiak má právo na ochranu pred diskrimináciou v prístupe učiteľa k nemu, v komunikácii a v procese hodnotenia so zachovaním princípu rovnosti pre všetkých žiakov.

          2. Povinnosti žiakov

          • Príchod žiakov do školy

          Žiaci do školskej budovy vstupujú 15 minút pred začiatkom vyučovania, čiže o 7.30 hod.

          Žiaci sa prezúvajú  pri skrinkách. Prezutí zostávajú počas celého vyučovania. Prezuvky musia byť čisté a nesmú mať čiernu gumenú podrážku.

          Vrchné ošatenie a obuv si uložia do pridelených skriniek, ktoré krátko pred začiatkom vyučovania uzamknú.

          V budove školy nie je dovolené používať kolieskové korčule, topánky s kolieskami, kolobežky a iné dopravné prostriedky.

          Pri oneskorenom príchode na vyučovanie sa žiaci ospravedlnia u vyučujúceho.

          Je prísne zakázané počas vyučovania svojvoľne opustiť budovu a areál školy. V čase prestávky nie je možné ísť domov alebo do obchodu.

          Žiak je povinný zdraviť a správne oslovovať všetkých zamestnancov školy. Pozdrav: „Dobrý deň, dobré ráno, dovidenia“. Oslovenie : „Pani učiteľka, pán učiteľ, pani vychovávateľka, pán školník, pani kuchárka, pani upratovačka.“

          Žiak je povinný sa správať slušne aj na verejnosti, neohrozovať mravný vývoj svojich spolužiakov a ani ich zdravie.

          • Dochádzka žiakov do školy

          Žiak na vyučovanie dochádza pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín a zúčastňuje sa na činnostiach, ktoré organizuje škola v čase riadneho vyučovania.

          Vyučovanie a podujatia školy môže žiak vymeškať len zo zdravotných dôvodov, pre vážnu udalosť v rodine alebo nepredvídané dopravné situácie.

          V prípade 30 % vymeškania hodín z daného predmetu za polrok je možné na podnet vyučujúceho nariadiť žiakovi vykonať komisionálne (absenčné) skúšky.         

          Ak nemôže prísť žiak do školy pre vopred známu príčinu, zákonný zástupca to vopred oznámi triednemu učiteľovi a písomne požiada o uvoľnenie žiaka z vyučovania. 

          V ostatných prípadoch je zákonný zástupca povinný oznámiť triednemu učiteľovi príčinu neprítomnosti do 24 hodín a to osobne, telefonicky, mailom alebo prostredníctvom EduPage a do 3 dní po nástupe do školy je povinný doručiť triednemu učiteľovi písomné ospravedlnenie vyššie vymenovanou formou, v opačnom prípade mu budú vymeškané hodiny neospravedlnené a pri klasifikácii mu bude udelené výchovné opatrenie v závislosti od počtu vymeškaných hodín (uvedené v texte).

          Pri počte 15 vymeškaných neospravedlnených hodín za mesiac škola oznámi túto skutočnosť príslušnému ÚPSVaR.

          Pri počte 60 a viac vymeškaných neospravedlnených hodín za mesiac je táto skutočnosť hodnotená ako zanedbanie povinnej školskej dochádzky, škola postupuje v zmysle platných zákonov a usmernení.

          Pri opakovanom (3-krát) oneskorenom príchode na vyučovanie z dôvodu nedbanlivosti sa zaráta žiakovi 1 neospravedlnená hodina.

          Ak sa žiak ospravedlnene nezúčastní na výchovno-vzdelávacom procese, základná informácia o prebranom učive sa poskytuje rodičom žiaka, inej fyzickej osobe ako rodičovi, ktorá má žiaka zvereného do osobnej starostlivosti alebo do pestúnskej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu, alebo zástupcovi zariadenia, v ktorom sa vykonáva ústavná starostlivosť, výchovné opatrenie, neodkladné opatrenie alebo ochranná výchova, výkon väzby alebo výkon trestu odňatia slobody (ďalej len „zákonný zástupca“) prostredníctvom elektronickej komunikácie alebo iným dohodnutým spôsobom.

          Žiaci sa môžu prihlásiť do ŠKD a záujmových útvarov dobrovoľne. Po prihlásení je ich dochádzka záväzná. 

          • Starostlivosť o zovňajšok

          Žiak musí byť v škole vhodne a čisto oblečený a upravený (bez výstredného oblečenia, líčenia a účesov).

          V priestoroch školy a školskej jedálne je zakázané nosiť na hlavách šiltovky, čiapky a kapucne. 

          Dbá na dodržiavanie osobnej hygieny, čistotu nechtov a vlasov.

          Na hodinách telesnej výchovy používa cvičebný úbor podľa pokynov vyučujúceho, nie je dovolené cvičiť v oblečení, ktoré má na sebe počas vyučovania. Športová obuv do telocvične musí byť čistá. 

          Pred zvonením na vyučovaciu hodinu žiak zaujme svoje miesto a pripraví si  pomôcky potrebné pre príslušný predmet.

          Žiaci musia dodržiavať zasadací poriadok  schválený triednym učiteľom.

          Na vyučovaní sedí žiak pokojne a pozorne sleduje výklad učiteľa, pracuje podľa pokynov vyučujúceho a rešpektuje jeho príkazy, nevyrušuje a nerozptyľuje spolužiakov. Ak chce prehovoriť, musí sa prihlásiť, odpovedá až na vyzvanie učiteľom.

          Žiak je povinný nosiť do školy pomôcky podľa pokynov učiteľov.

          Pri vstupe učiteľa alebo inej dospelej osoby do triedy zdravia žiaci povstaním.

          Ak sa žiak z vážnych dôvodov nemohol pripraviť na vyučovanie, ospravedlní sa na začiatku hodiny vyučujúcemu.

          Na hodinách je zakázané jesť, v prípade potreby sa môže žiak napiť.

          Žiaci do odborných učební odchádzajú z triedy tesne pred zvonením, do učebne vstupujú len pod dohľadom vyučujúceho.

          Výchovno-vzdelávací proces prebieha v priestoroch na tento účel určených – triedy, odborné učebne, laboratórium, dielne, telocvičňa, športový areál školy a vonkajšie priestory. Vo vstupných priestoroch školy, v školskej jedálni a na jednotlivých chodbách v stanovených časoch pri príchodoch žiakov do školy, počas prestávok, pri presunoch žiakov a pri odchodoch zo školy zabezpečujú dozor riaditeľom poverení pedagogickí zamestnanci a prípadne aj ďalší zamestnanci podľa určeného a zverejneného rozpisu. Žiaci sú povinní rešpektovať ich pokyny.

          Pred hodinou telesnej výchovy sú žiaci 5.-9.ročníka povinní prezliecť sa v šatni do cvičebného úboru, žiaci 1.-4. sa prezliekajú v triede.

          Žiak musí chrániť svoje zdravie a zdravie spolužiakov, nevykonáva činnosti, ktoré sú zdraviu škodlivé, najmä fajčenie, pitie alkoholických a energetických nápojov, požívanie zdraviu škodlivých látok.

          Je zakázané nosiť do školy predmety, ktoré ohrozujú bezpečnosť a zdravie žiakov (pyrotechnika, výbušniny, nože, zbrane, zápalky) ako aj predmety rozptyľujúce pozornosť žiakov.

          Žiak nesmie používať vulgárne slová ani nevhodné gestá na adresu kohokoľvek, fyzické a psychické násilie, akékoľvek náznaky či prejavy šikanovania.

          Do školy sa nenosia cenné veci ani väčšia suma peňazí, nakoľko škola za stratu peňazí a cenností nezodpovedá.

          Počas vyučovacej hodiny a prestávok  žiak nesmie používať mobilný telefón, tablet, slúchadlá a akékoľvek elektronické zariadenia. Mobilný telefón musí byť vypnutý a odložený v školskej skrinke. Je prísne zakázané vyhotovovať akékoľvek zvukové a obrazové záznamy, taktiež nabíjanie týchto zariadení v škole. Mobilný telefón môže žiak použiť iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa alebo riaditeľa školy. Škola za odcudzenie týchto predmetov nezodpovedá.

          Žiak musí chrániť učebnice a školské potreby, udržiavať v poriadku a v čistote svoje miesto, triedu a ostatné školské priestory, chrániť majetok pred poškodením, pri úmyselnom poškodení musí žiak nahradiť vzniknutú škodu a zabezpečiť odstránenie poškodenia.

           

          • Povinnosti a správanie žiakov počas dištančného vzdelávania

           

          Žiak je povinný zúčastniť sa na dištančnom vzdelávaní, je povinný komunikovať s učiteľmi a rešpektovať ich pokyny.

          Žiak je povinný aktívne pracovať, študovať zaslané materiály, vypracovať zadania, posielať učiteľom výsledky riešení a podobne.

          Neúčasť na online vyučovaní je zákonný zástupca povinný ospravedlniť u vyučujúceho alebo u triedneho učiteľa.

          Aj v čase dištančného vzdelávania sa musia žiaci správať slušne a v súlade so školským poriadkom.

          V čase online hodín žiaci nesmú vyrušovať, vybavovať si osobné záležitosti so spolužiakmi.

          Žiaci musia byť na online hodinu vopred pripravení (pomôcky a učebné materiály), je ich povinnosťou prihlásiť sa včas a nenarúšať priebeh hodiny.

          Funkčnosť PC techniky si žiak vyskúša ráno, pred vyučovaním. Priebeh výučby nenarúša skúšaním techniky počas vyučovania.

          • Správanie žiakov počas prestávky

          Každý žiak má právo na prestávku podľa stanoveného rozvrhu hodín.

          Počas malých prestávok sa žiaci zdržiavajú vo svojej triede a pripravujú si veci na ďalšiu hodinu, podľa pokynov vyučujúceho idú po učebné pomôcky, vykonávajú potrebné hygienické úkony. Používajú vyhradené WC. Iba počas veľkej prestávky vychádzajú žiaci na chodbu, zdržiavajú sa pri svojej triede, je zakázané počas prestávok vstupovať do iných tried.

          Žiakom sa prísne zakazuje počas prestávok zdržiavať sa na schodiskách, vykláňať sa z okien, behať a bezdôvodne sa prechádzať po celej škole ako i opustiť budovu a areál školy. Žiaci sú povinní rešpektovať pokyny učiteľov a riadiť sa nimi.

          Potrebné záležitosti si žiaci vybavujú prostredníctvom svojho triedneho učiteľa.

          Správanie žiaka musí byť v duchu znášanlivosti, rovnosti pohlavia, bez znakov etnických či náboženských rozporov, prvky šikanovania alebo vydierania budú hodnotené ako vážny priestupok. Za prvky šikanovania sa považuje výsmech, vydieranie, ubližovanie, ponižovanie, týranie fyzické aj psychické, bitky, prezývky a nadávky.

          • Správanie žiakov v školskej jedálni

          Do školskej jedálne vstupujú len stravujúci sa žiaci na pokyn dozor konajúceho učiteľa.

          Čakajú v rade, nepredbiehajú sa, správajú sa ticho a rešpektujú pokyny dozoru.

          Pri výdajnom okienku sa zaregistrujú pomocou čipu, v opačnom prípade im jedlo nemôže byť vydané.

          Pri stole sa žiak správa slušne, nevykrikuje, svojím správaním nijako neobmedzuje ostatných stravníkov.

          Po ukončení obeda žiak po sebe odnesie použitý riad a zanechá za sebou poriadok na stole (v prípade znečistenia utrie stôl).

          Odpad z ovocia, jogurtov, džúsov, keksov odhadzuje do košov a neznečisťuje ním priestory ani okolie školy.

          Príspevok na stravovanie uhrádza zákonný zástupca vopred, najneskôr do 25. dňa v mesiaci.

          Prihlásiť sa na stravovanie alebo odhlásiť sa zo stravovania je potrebné najneskôr do 14.00 hod. v predchádzajúci pracovný deň cez internet.

          Pri náhlom ochorení a v nutných prípadoch sa dá vyhlásiť strava ešte ráno do 7.00 hod.

          Za neodobratú alebo včas neodhlásenú stravu sa finančná ani vecná náhrada neposkytuje.

           

           

          • Odchod žiakov zo školy

           

          Po skončení vyučovania si každý žiak urobí poriadok na svojom mieste, týždenníci skontrolujú poriadok v triede.

          Za prítomnosti učiteľa idú stravujúci sa žiaci do školskej jedálne, ostatní opustia budovu školy.

          Po skončení vyučovania idú žiaci domov, zdržiavať sa v priestoroch školy môžu iba s pedagogickým dozorom a poverenými zamestnancami školy, ktorí zabezpečujú krúžkovú činnosť, doučovanie a vopred ohlásené akcie a podujatia.

          Žiak sa má riadiť pravidlami slušného správania aj v čase mimo vyučovania, zdvorilo sa správa k dospelým občanom, starým ľuďom, malým deťom, má byť pozorný k telesne postihnutým.

          Predčasný odchod žiaka zo školy počas vyučovacieho procesu je možný len na základe priepustky podpísanej zákonným zástupcom a triednym učiteľom. V prípade celodennej neprítomnosti triedneho učiteľa žiadosť o uvoľnenie posudzuje a priepustku podpisuje vyučujúci nasledujúcej vyučovacej hodiny. Uvoľneného žiaka si na vrátnici školy osobne prevezme zákonný zástupca žiaka alebo ním v priepustke určený sprievod. Priepustka je k dispozícii na stránke školy alebo u triedneho učiteľa. Je potrebné ju vypísať vopred a pri odchode zo školy odovzdať na vrátnici.

          Rodič môže o uvoľnenie žiaka požiadať aj elektronicky prostredníctvom EduPage v sekcii Žiadosti/Vyhlásenia. Aj v tomto prípade musí zákonný zástupca podpísať na vrátnici priepustku a vyzdvihnúť si žiaka osobne.

          Žiak si má chrániť svoje zdravie aj mimo školy, vyhýbať sa činnostiam, ktoré sú zdraviu škodlivé, napr. pitie alkoholických nápojov, fajčenie, používanie zdraviu škodlivých látok, návšteva počítačových herní a pod. 

          • Povinnosti týždenníkov

          Zodpovedajú za poriadok v triede, povinnosti im ukladá triedny učiteľ.

          Základné povinnosti:           

                                 a) nahlásiť chýbajúcich žiakov vyučujúcim,

          b) ohlásiť vedeniu školy prípadnú neprítomnosť vyučujúceho,

          c) pravidelné zotieranie tabule,

          d) zabezpečenie učebných pomôcok,

          e) udržiavanie poriadku v triede v priebehu vyučovania.

          Počas veľkej prestávky vetrajú len spodnými oknami, pripravia tabuľu a polejú kvety.

          Po skončení vyučovania skontrolujú čistotu a poriadok v triede (uzavretý vodovodný kohútik, vypnuté svetlá, čistá tabuľa, vypnutá interaktívna tabuľa, vyzbierané papiere okolo koša, zavreté okná, dvihnuté stoličky).

          Zistené nedostatky alebo poškodzovanie triedy hlásia triednemu učiteľovi.

           B       Organizácia vyučovania

          Vyučovací proces sa riadi platným rozvrhom hodín, ktorý určuje riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade. Počas mimoriadneho prerušenia školského vyučovania v základnej škole môže riaditeľ určiť rozvrh hodín aj bez prerokovania pedagogickou radou. Rozvrh hodín je zverejnený v každej triede a na webovej stránke školy. Rozvrh dozorov, podľa ktorého sa vykonáva dozor nad bezpečnosťou a ochranou žiakov, je prerokovaný so zástupcami zamestnancov a pedagogickou radou a je zverejnený na príslušných chodbách a miestach dostupných všetkým zamestnancom a žiakom základnej školy. Rozvrh hodín musí rešpektovať každý žiak, rodič, pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec a ostatní zamestnanci školy.

          Vyučovacie hodiny a prestávky:

          Vyučovanie začína o 7.45 hod., vyučovacia hodina trvá 45 minút.

                                             1. hodina                       7:45 – 8:30

                                             2. hodina                       8:40 – 9:25

                                             3. hodina                       9:45 – 10:30

                                             4. hodina                     10:40 – 11:25

                                             5. hodina                     11:35 – 12:20

                                             6. hodina                     12:30 – 13:15

                                             7. hodina                     13:45 – 14:25

                                             8. hodina                     14:35 – 15:20

           

           

          Za každou vyučovacou hodinou nasleduje prestávka. Poradie a dĺžka prestávok sa určujú po prerokovaní pedagogickou radou. Malá prestávka trvá 10 minút, veľká prestávka trvá 20 minút. Obedňajšia prestávka trvá 30 minút, pre žiakov prvého a druhého ročníka sa začína najneskôr po piatej vyučovacej hodine, pre žiakov tretieho až deviateho ročníka sa začína najneskôr po šiestej vyučovacej hodine.

           

                      Organizácia činnosti v Školskom klube detí

          Výchovno-vzdelávacia činnosť školského klubu detí (ďalej len „ŠKD“) sa organizuje ako pravidelná činnosť zameraná na prípravu na školské vyučovanie; pravidelná záujmová činnosť na uspokojovanie a rozvíjanie individuálnych potrieb detí; príležitostná činnosť najmä formou podujatí, súťaží, exkurzií a pohybových aktivít. Spravidla je v prevádzke každý deň, keď prebieha vyučovanie. ŠKD sa riadi vnútorným poriadkom, ktorého súčasťou je režim dňa v ŠKD.

          Výchovno-vzdelávacia činnosť v ŠKD sa poskytuje v čase od ­­­6.30 hod. do 16.30 hod. Rozsah dennej dochádzky určí zákonný zástupca žiaka v zápisnom lístku. Zmeny v dochádzke a spôsobe ranného príchodu a popoludňajšieho odchodu rodič oznamuje škole písomne alebo telefonicky.  Zo ŠKD alebo pri činnosti ŠKD nie je dovolené svojvoľne odísť. Odchod žiakov zo ŠKD v popoludňajších hodinách prebieha priebežne na základe informácie od rodičov uvedenej v zápisnom lístku. 

           

           

           C   Práva a povinnosti zákonných zástupcov

           

          1. Práva zákonných zástupcov

           

          Rodič má právo na poskytnutie bezplatného vzdelania pre svoje dieťa.

          Rodič má právo na vzdelávanie svojho dieťaťa bez diskriminácie.

          Rodič má právo na informácie o škole: o školskom vzdelávacom programe, o projektoch, o počtoch žiakov v triedach, o vybavení školy.

          Rodič má právo na individuálny prístup k svojmu dieťaťu vo výchove a vzdelávaní.

          Rodič má právo požiadať o komisionálne  preskúšanie svojho dieťaťa, ak má pochybnosti o správnosti klasifikácie.

          Rodič má právo predkladať návrhy na zlepšenie podmienok výchovno-vzdelávacieho procesu. 

               

          2. Povinnosti zákonných zástupcov

          Rodič je povinný prihlásiť dieťa do školy a dbať o to, aby dochádzalo do nej pravidelne a včas.

          Ak nemôže prísť žiak do školy pre vopred známu príčinu, rodič je povinný to vopred oznámiť triednemu učiteľovi (napr. návšteva lekára, rodinné udalosti) a písomne požiadať o uvoľnenie žiaka z vyučovania.

          V čase bežnej prevádzky školy môže rodič ospravedlniť neprítomnosť svojho dieťaťa na vyučovaní maximálne 5 dní za polrok, po dobu trvania pandémie ochorenia COVID-19 a mimoriadnej situácie môže rodič podľa rozhodnutia ministra školstva svojím rozhodnutím ospravedlniť žiaka na 5 po sebe idúcich vyučovacích dní (víkendy a sviatky sa nepočítajú) aj z dôvodu ochorenia.  Pri absencii viac ako 5 po sebe idúcich vyučovacích dní z dôvodu ochorenia musí žiak predložiť potvrdenie od všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorý má vedomosť o prebiehajúcom ochorení (bez obmedzenia počtu ospravedlnení počas školského roka).

          Po každom prerušení dochádzky do školy v trvaní 5 a viac po sebe nasledujúcich vyučovacích dní (víkendy a sviatky sa nepočítajú) je rodič povinný predložiť Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti. V prípade, že rodič nepredloží Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti žiak sa považuje za príznakového a je potrebné, aby rodič kontaktoval všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorý ho bude ďalej usmerňovať. Ak žiak neprišiel v sprievode rodiča do školy a nepredložil Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti, je potrebné žiaka umiestniť do izolačnej miestnosti a bezodkladne kontaktovať rodiča.

          V ostatných prípadoch je zákonný zástupca povinný oznámiť triednemu učiteľovi príčinu neprítomnosti do 24 hodín a to osobne, telefonicky, mailom alebo prostredníctvom EduPage a najneskôr do 3 dní po nástupe do školy je žiak povinný priniesť ospravedlnenie, v opačnom prípade mu budú vymeškané hodiny neospravedlnené.

          V prípade dlhšej neprítomnosti na vyučovaní  (2 a viac dní) z osobných dôvodov (sústredenie, rodinná dovolenka,...) si vyžiada rodič súhlas u riaditeľa školy formou písomnej žiadosti.

          Oslobodenie od vyučovania z niektorého predmetu (napr. telesná výchova) určuje riaditeľ školy iba na základe písomného lekárskeho potvrdenia.

          Ak je dieťa prítomné na hodine telesnej výchovy, ale nemôže cvičiť zo zdravotných dôvodov, rodič môže takýto stav ospravedlniť maximálne 3 hodiny za polrok, inak sa vyžaduje lekárske potvrdenie. 

          Rodič je povinný zabezpečiť dieťaťu dostatočné množstvo školských pomôcok nevyhnutných pre riadny priebeh vzdelávacieho procesu.

          Rodič je povinný zabezpečiť pravidelnú domácu prípravu žiaka na vyučovanie, dozerať na jeho prípravu na nasledujúci deň.

          Rodič je povinný vytvoriť všetky podmienky pre zdravý vývoj svojho dieťaťa.

          Rodič sa má zaujímať o prospech a správanie svojho dieťaťa, podpisovať žiacku knižku, zúčastňovať sa na rodičovských združeniach alebo iným spôsobom sa informovať o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa.

           

           

          D     Informačný systém

          Známky žiaka sú zaznamenávané v elektronickej žiackej knižke.

          Triedny učiteľ informuje rodičov o správaní dieťaťa (pochvaly, pokarhania, poznámky, problémy      

          v správaní) osobne, telefonicky, písomne alebo prostredníctvom elektronickej žiackej knižky.

          Triedny učiteľ informuje rodičov o organizovaní rôznych podujatí v škole i mimo školy.

          Na spoluprácu s rodičmi a ich informovanie škola využíva okrem elektronickej žiackej knižky     

          individuálne osobné pohovory, konzultácie, triedne a plenárne rodičovské združenia.

           

          E     Výchovné opatrenia

          Opatrenia vo výchove

           

          Pochvaly a iné ocenenia, napomenutia a pokarhania sa zaznamenávajú do katalógového listu žiaka.

          Žiakovi možno udeliť pochvalu

                      a) od triedneho učiteľa,

                      b) od riaditeľa alebo

                      c) od zriaďovateľa základnej školy.

          Pochvalu od triedneho učiteľa možno udeliť po prerokovaní s riaditeľom. Pochvalu od riaditeľa  

          možno udeliť po prerokovaní pedagogickou radou.

          Disciplinárne opatrenia sa ukladajú žiakom za závažné alebo opakované previnenia. Spravidla      

          predchádzajú zníženej známke zo správania. Každému opatreniu predchádza objektívne prešetrenie     

          previnenia a poklesku.

          Podľa závažnosti sa ukladajú v tomto poradí:

            • napomenutie od triedneho učiteľa,
            • pokarhanie od triedneho učiteľa,
            • pokarhanie od riaditeľa školy,
            • znížená známka zo správania.

          Napomenutie od triedneho učiteľa, pokarhanie od triedneho učiteľa alebo pokarhanie od riaditeľa možno žiakovi uložiť po objektívnom prešetrení previnenia sa proti školskému poriadku s písomným odôvodnením.

          Napomenutie od triedneho učiteľa a pokarhanie od triedneho učiteľa možno uložiť po prerokovaní s riaditeľom. Pokarhanie od riaditeľa možno uložiť po prerokovaní pedagogickou radou.

          Ak ide o žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, pri uložení výchovných opatrení podľa odseku 5 sa zohľadňujú aj jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.

           

          Správanie žiaka sa hodnotí stupňom klasifikácie:

            • 1 – veľmi dobré
            • 2 – uspokojivé
            • 3 – menej uspokojivé
            • 4 – neuspokojivé

           

          Stupeň 1 (veľmi dobré)

          Žiak dodržiava pravidlá správania a ustanovenia školského poriadku a len ojedinele sa dopúšťa menej závažných previnení.

          Stupeň 2 (uspokojivé)

          Žiak porušuje jednotlivé pravidlá školského poriadku, je prístupný výchovnému pôsobeniu a usiluje sa svoje chyby napraviť.

          Stupeň 3 (menej uspokojivé)

          Žiak závažne porušuje pravidlá správania a školský poriadok alebo sa dopúšťa ďalších previnení.

          Stupeň 4 (neuspokojivé)

          Žiak sústavne porušuje pravidlá správania a  školský poriadok, zámerne narúša korektné vzťahy medzi spolužiakmi a závažnými previneniami ohrozuje ostatných žiakov a zamestnancov školy.

           

          Znížená známka zo správania sa udeľuje za:

            • opakované porušovanie školského poriadku,
            • ohrozovanie spolužiakov a zamestnancov školy,
            • prepisovanie známok a záznamov vyučujúcich,
            • vulgárne a nevhodné správanie sa voči  zamestnancom,                            
            • úmyselné poškodzovanie majetku školy,                                                                                                                              
            • opakované porušenie zákazu používania mobilov, tabletov, slúchadiel a elektronických zariadení,
            • za jasný úmysel ublížiť druhému či už fyzicky alebo psychicky, čo sa považuje za šikanovanie (napr. bitie, strkanie, krádeže peňazí a vecí, schovávanie, ničenie vecí, ale aj posmievanie, nadávanie a vylúčenie zo spoločnosti...).
            • za prechovávanie a užívanie drog a omamných látok,
            • nosenie predmetov ohrozujúcich zdravie,
            • požívanie alkoholických nápojov v priestoroch školy, na výletoch a exkurziách,
            • amorálne správanie: nemravné odkazy cez IKT technické zariadenia, nemravné návrhy a iné prejavy narušujúce morálku.

           

          Výchovné opatrenia vyplývajúce z počtu vymeškaných neospravedlnených vyučovacích hodín zakotvené v školskom poriadku a uplatňujúce sa pri klasifikácii:

           

          Vymeškané neospravedlnené hodiny:              

          1- 4  vyučovacie hodiny                                pokarhanie triednym učiteľom,

          5 - 9  vyučovacích hodín                               pokarhanie riaditeľom školy,

          10 - 25 vyučovacích hodín                            znížená známka zo správania na stupeň 2,

          26 - 60 vyučovacích hodín                            znížená známka zo správania na stupeň 3,

          nad 60 vyučovacích hodín                             znížená známka zo správania na stupeň 4.

           

           

          F     Násilie a šikanovanie

          Vysvetlenie pojmov:

          NÁSILIE na žiakovi je akékoľvek ubližovanie, vydieranie, nútenie k výkonu činností, ktoré žiak nechce vykonať na príkaz iného žiaka pod hrozbou.

          ŠIKANOVANIE je zväčša opakovaný prejav násilia, kde je prítomný nepomer síl, dochádza k fyzickému alebo slovnému napádaniu, vydieraniu a celková situácia spôsobuje poníženie obete.

          Šikanovaním sa rozumie:

          a) správanie sa žiaka, ktorého úmyslom je ublíženie, ohrozenie alebo zastrašovanie iného žiaka alebo

          b) úmyselný, spravidla opakovaný útok voči žiakovi alebo skupine žiakov,  ktorí sa z rôznych dôvodov nevedia alebo nemôžu účinne brániť.

           

          Podstatou šikanovania je najmä:

          a) úmysel ublížiť druhému fyzicky alebo psychicky,

          b) agresia jedného žiaka alebo skupiny žiakov,

          c) prevaha agresora alebo skupiny agresorov nad obeťou.

           

          Šikanovanie sa môže prejaviť:

          a) v priamej forme, najmä fyzickými útokmi, urážaním, nadávkami, posmechom, zosmiešnením, príkazmi agresora vykonať určitú vec proti vôli obete, odcudzením veci, vyhrážaním, zastrašovaním, vydieraním, zneužitím osobných údajov, fotografií, šírením nepravdivých informácií, kyberšikanovaním.

          b) v nepriamej forme, najmä prehliadaním, ignorovaním, zámerným vyčleňovaním z kolektívu alebo nedobrovoľným vystavovaním agresívnym situáciám.

           

          Kyberšikanovaním je priama forma šikanovania, pri ktorej ide o zneužitie informačno-komunikačných technológií (najmä telefónu, tabletu, internetu a sociálnych sietí) na úmyselné ohrozenie, ublíženie alebo zastrašovanie, pričom sa často vyskytuje v spojení s inými formami šikanovania.

           

                Kyberšikanovanie má najčastejšie tieto znaky:

          a) sociálna prevaha alebo psychická prevaha agresora, nie je nutná fyzická prevaha,

          b) agresor vystupuje často anonymne,

          c) útok nevyžaduje fyzický kontakt agresora a obete,

          d) agresor spravidla nevidí priamu emocionálnu reakciu obete na útok s ohľadom na anonymitu a odstup, ktoré informačno-komunikačné technológie umožňujú,

          e) útoky sa šíria prostredníctvom internetu podstatne rýchlejšie ako inými spôsobmi,

          f) útoky sú prístupné veľkému počtu osôb,

          g) agresor je schopný uskutočniť útok z rôznych miest,

          h) útoky môžu mať dlhšie trvanie v čase,

          i) obeť nemusí o napadnutí dlhšiu dobu vedieť,

          j) obeť nemusí byť schopná identifikovať agresora,

          k) zverejnené informácie, fotografie, audiozáznamy a videozáznamy môže byť náročné odstrániť z internetu.

           

          Postupy pri riešení násilia  a šikanovania:

          Žiak, ktorý zistí, že je ktorémukoľvek žiakovi ubližované slovne alebo fyzicky, je povinný to oznámiť svojmu triednemu učiteľovi, vedeniu školy alebo výchovnému poradcovi.

          Dospelá osoba, ktorá zistí násilie na žiakovi alebo šikanovanie, je povinná informovať o tom vedenie školy alebo výchovného poradcu.

          Za zistené náznaky a prejavy šikanovania v závislosti od závažnosti hrozia žiakovi, ktorý praktizoval násilie na inom, tieto výchovné opatrenia:

          • pokarhanie triednym učiteľom – pri drobných násilných priestupkoch na inom žiakovi, po pohovore s rodičom,
          • pokarhanie riaditeľom školy – pri vážnejšom násilnom priestupku alebo náznakoch šikanovania, po pohovore s rodičom,
          • znížená známka zo správania – pri šikanovaní alebo hrubom násilí na inom žiakovi, pohovor s rodičmi, v odôvodnených prípadoch privolaná polícia, v prípade ublíženia na zdraví sa obeť podrobí lekárskej kontrole.

           

          G     Záverečné ustanovenia

           

          Povinnosťou triedneho učiteľa je oboznámiť žiakov so školským poriadkom na začiatku školského roka a podľa potreby aj na triednických hodinách.

          Rodičia sú oboznámení so školským poriadkom na plenárnom alebo rodičovskom združení a na webovej stránke školy.

          Zmeny a doplnky školského poriadku prerokované v pedagogickej rade schvaľuje riaditeľ školy.

          Školský poriadok nadobúda účinnosť dňom schválenia riaditeľom školy.

          Školský poriadok je záväzný pre každého zamestnanca a žiaka školy.