• Michalovce - moje mesto

          • Dňa 30. apríla sme mali tú česť zúčastniť sa na súťažnom dopoludní, ktoré sa konalo v Zemplínskom múzeu. Toto zábavné, súťažné a vzdelávacie dopoludnie bolo venované žiakom základných škôl 2. stupňa.

            Za našu školu súťažili traja vynikajúci žiaci a nadšenci histórie :
            Anna Mária Lukáčová (6. ročník), Nina Čižmárová (8. ročník) a Simeon Gubík (9. ročník). Žiaci sa zúčastnili na súťaži, ktorej hlavným cieľom bolo odhaľovať históriu nášho mesta a jeho významných osobností.

            Naši žiaci preukázali hlboké vedomosti o histórii mesta Michalovce. V rámci úloh odhaľovali historické osobnosti ako aj historické budovy a artefakty. Etnológ Andrej Demko žiakom porozprával o jednotlivých predmetoch a artefaktoch, ktoré sa nachádzajú v Zemplínskom múzeu.Potom si žiaci  mali vytiahnuť jeden zaujímavý artefakt, ktorý museli identifikovať a zistiť, na čo daný predmet v minulosti slúžil.

            Bolo to naozaj zaujímavé dopoludnie. Žiaci absolvovali aj zaujímavú prehliadku celého Zemplínskeho múzea. Pozreli sme sa na archeologickú expozíciu, na tvorbu známeho maliara Teodora Moussona a rovnako zaujímavá bola aj expozícia, ktorá sa týkala remesiel a života na Zemplíne.

            Žiaci si odniesli bohaté skúsenosti, nové vedomosti a samozrejme vytvorili sa aj nové priateľstvá. Bolo to vsúťažno– zábavnej forme, čo ocenili aj samotní žiaci a rovnako si odniesli aj veľmi pekné ceny.

            Na záver bolo pre žiakov pripravené aj kreatívne okienko. Jednotlivé tímy  modelovali praveké nástroje, do ktorých potom mali chlapci  úplne na múčku rozdrviť obilie a nasypať ho do danej misy. Niektorí vytvorili aj Moraviansku Venušu.

            Ďakujeme pracovníkom Zemplínskeho múzea za príjemné a zároveň poučné dopoludnie.

            Mgr. L. Šuchtová

          • Slávik Slovenska

          • Dňa 13.mája sa naša žiačka Emma Semešová (9.B) zúčastnila na okresnom kole súťaže ,,Slávik Slovenska" v ZŠ, Moskovská 1 v Michalovciach, kde dosiahla krásne 3.miesto v III. kategórii žiakov. Emmke srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov v speváckych súťažiach.

            Mgr.B.Kormaniková

          • Vyhodnotenie biblickej olympiády a výtvarných súťaží:

          • Krajské kolo biblickej olympiády v Košiciach (košická eparchia):
            Hana Ujhelyiová 6.C, Sára Vargová 7.C, Zuzana Hajdučková 8.C.

            Z piatich družstiev naše žiačky získali v krajskom kole biblickej olympiády v Košiciach
            1. miesto, a tak postúpili do celoštátneho kola, ktoré sa bude konať 20.- 21. 5. 2024 v Spišskom Podhradí.

            Naši žiaci sa zapojili v rámci NBV aj do dvoch výtvarných súťaží:

            okresné a krajské kolo

            Projekt: Východní svätí pre súčasnosť (výtvarná) – Mária Egyptská (2023/2024
            3. kategória: 3. – 4. ročník
            1. miesto: Katarína Kolibašová (ZŠ, J. Švermu, Michalovce)
            2. miesto: Hugo Lopatník (ZŠ, J. Švermu, Michalovce)
            3. miesto: Vanesa Baranová (ZŠ, J. Švermu, Michalovce)
             

            5. kategória: 7. – 9. ročník

            1. miesto: Samanta Mojsejová (ZŠ, J. Švermu, Michalovce)

            Viď: https://www.grkatke.sk/aktualita/2024-04-29-141631-nasa-prepodobna-matka-maria-egyptska

            celoslovenské (metropolitné (kolo)

            Projekt: Východní svätí pre súčasnosť (výtvarná) – Mária Egyptská (2023/2024)
            3. kategória: 3. – 4. ročník

            3.miesto: Vanesa Baranová (ZŠ, J. Švermu, Michalovce)


            4. kategória : 7. – 9. ročník

            3.miesto: Samanta Mojsejová (ZŠ, J. Švermu, Michalovce)

            Viď: http://www.dku.grkatpo.sk/wp-content/uploads/Vychodni-svati-pre-sucasnost-prace-4.pdf
             

            Biblia očami deti a mládeže – výtvarná súťaž – okresné kolo
            3. kategória: 3. – 4. ročník

            1. miesto: Hugo Lopatník 4. roč.
            2. miesto: Júlia Hajdučková 4.roč.

            5. kategória: 7. – 9. ročník

            1. miesto. SamantaMojsejová 7. roč.

            Z okresného kola tieto práce postúpili do krajského kola: https://www.grkatke.sk/aktualita/2024-04-29-110924-vytvarna-sutaz-biblia-ocami-deti-a-mladeze-vyhodnotenie

          • Oznam riaditeľstva školy

          • Výučba v škole bude vo štvrtok plynule pokračovať. Podľa aktuálnych informácií nie sú školy v bezprostrednom ohrození, preto nie je nevyhnutné pristúpiť k ich zatvoreniu. Vyučuje sa podľa platného rozvrhu.

            Viac informácií na: https://www.minedu.sk/skoly-aktualne-necelia-dalsej-hrozbe-vyucba-bude-pokracovat/

          • Environmentálna aktivita - 200 ton z lesa von

          • Biela Hora, les pri Michalovciach, sa zas po roku stala predmetom nášho environmentálneho záujmu.  Žiaci 8.C a 6.B sa 30.4.2024 vybrali do prírody a upratovacími aktivitami jej pomohli bojovať so záťažou v podobe odpadu.

            Počasie nám prialo a slnečné lúče nám svietili na cestu k bukovému lesu. So skromnosťou, rešpektom a úctou k prírode sa žiaci pustili do zbierania odpadu. Jednotlivé triedy medzi sebou súťažili, kto vyzbiera viac. A podarilo sa,  jednorazovo vyzbierali 70 kg odpadu. Tento výnimočný a poučný deň sme zakončili sviežou zmrzlinovou bodkou a rozprávaním zážitkov z lesa.  Zvládli sme to aj logisticky, keďže nazbierané vrecia odpadu sme vytriedili a odniesli po ceste do technických služieb mesta, za čo nás pracovníci pochválili a povzbudili do ďalších podobných aktivít. Týmto sa naše environmentálne putovanie nekončí, tešíme sa na ďalšie  zážitkové aktivity a dúfame v prekročenie minuloročnej kvóty.

            Už teraz môžeme potvrdiť, že odpadu bolo v lese menej ako minulý rok, čo nás, samozrejme, teší. Hádam aj obyvatelia nášho mesta sa zamyslia nad environ-problematikou  a uvedomujú si dôležitosť ochrany prírody.

             

            Ing. M.Vaľová, Ing. J. Mindžáková

          • Slávik Slovenska 2024

          • Školské kolo speváckej súťaže „Slávik Slovenska“ v speve ľudových piesní  sa konalo v utorok 25.apríla 2024 v popoludňajších hodinách v triede 5.A. Tu sa stretli najlepší žiaci, ktorí postúpili z triednych kôl. Súťažilo sa v troch kategóriách, v ktorých boli ocenení:

            I. kategória

            1. miesto s postupom na okresné kolo -  Rebecca Mačuga, 1.A

            2. miesto Nina Čenčariková, 3.C

            3. miesto  Matúš Proc, 2.B

            II. kategória

            1. miesto s postupom na okresné kolo -  Anita Andrejčínová, 6.C

            2. miesto – Nela Čenčariková, 5.C

            3.miesto – Klára Marcinová, 6.C

            III. kategória

            1. miesto s postupom na okresné kolo -  Ema Semešová, 9.B

            2.miesto – Jozef Pado, 7.C

            3.miesto – Sára Čičáková, 9.B

            Všetkým spevákom prajeme naďalej chuť do spievania a postupujúcim žiakom držíme prsty v okresnom kole!

          • Jazykový kvet 2024

          • Jazykový kvet je súťaž v prednese poézie, prózy a drámy v cudzom jazyku určená pre deti a mládež od 4 do 19 rokov.  Žiakom umožňuje prezentovať jazykové zručnosti v jednotlivých súťažných jazykoch. Napomáha rozvíjať nielen záujem o cudzie jazyky, ale aj aktívny jazykový prejav, tvorivosť  i interpretačný talent.

                 Súťaž má postupový charakter. Začína sa krajskými semifinálovými kolami, pokračuje krajskými finálovými kolami a vrcholí celoslovenským finále v Nitre. V tomto školskom roku sa do tejto prestížnej súťaže opäť zapojili žiaci našej školy.

                 Prvý tohtoročný úspech získali už na marcovom krajskom semifinále Omar Adnan Méheš z 3.C Patrícia Kenderešová zo 7.A v ruskom jazyku pod vedením Mgr. Eriky Kuriľakovej. Do marcového semifinálového kola boli zaslané videonahrávky, ktoré hodnotila odborná porota. Tie postúpili do vyššieho kola, ktoré sa v rámci kategórie ruského jazyka konalo prezenčne v Košiciach.           

                 V aprílovom finále získal Omar v I. kategórii 1.miesto Patrícia v II. kategórii 1. miesto. Obaja teda postupujú na celoslovenské finále, ktoré sa uskutoční 14. júna 2024. Srdečne blahoželáme a držíme prsty v Nitre!

             

          • Exkurzia - Prešov a Jasovská jaskyňa

          • Dňa 25.apríla pri príležitosti Dňa Zeme sa žiaci ôsmeho a deviateho ročníka zúčastnili na veľmi zaujímavej a poučnej prednáške na Katedre geografie a aplikovanej geoinformatiky Prešovskej univerzity v Prešove, ktorá bola spojená s prehliadkou Jasovskej jaskyne.

                        Žiaci mali príležitosť vidieť zaujímavé praktické cvičenia zamerané na orientáciu na mape a v teréne, ako je odčítanie nadmorskej výšky, práca s buzolou, GPS, systém zberu dát prostredníctvom lidaru a aj ukážku zberu dát za pomoci dronu. Získané vedomosti si overili pri vypracovaní vedomostno-zábavného kvízu pod dohľadom odborníkov z katedry geografie. Žiaci boli aktívni, zapájali sa a niektorí za svoje vedomosti získali aj odmeny. Potom sme sa presunuli do Jasovskej jaskyne, kde sme absolvovali prehliadku aj s odborným výkladom. Dozvedeli sme sa veľa nových informácií a exkurzia sa nám veľmi páčila.

            Počas celého dňa nás sprevádzala pani RNDr. Monika Ivanová PhD. a odborníci v oblasti geografie z katedry geografie a aplikovanej geoinformatiky, za čo im patrí veľká vďaka.

            Mgr. Marta Rudášová a PhDr. Erik Anguš

          • Deň Zeme

          • Už od roku 1970 si 22. apríla každoročne v celom svete pripomíname Deň Zeme. Je to príležitosť osláviť našu planétu, miesto, kde žijeme, krásnu matku prírodu. Motto tohtoročného Dňa Zeme 2024 znelo: „Zem verzus plasty“.

            V triedach sme si tento sviatok pripomínali rôznymi aktivitami, výtvarne sme spracovali tému, no nechýbali ani projekty, hry, prednášky a prezentácie. Žiaci II. A triedy navštívili Zemplínske múzeum, kde si pozreli rôzne exponáty, absolvovali tvorivé dielne, v rámci ktorých vyrábali hmyzie domčeky a po nich nasledovala beseda.

            Spoločne sme poukázali na environmentálne problémy, klimatickú krízu a znečistenie, ktoré ohrozuje našu planétu, životné prostredie, ale aj ľudské zdravie.

            „Zasievajme semienka šťastia, nádeje, úspechu a lásky; všetko sa Ti vráti v hojnosti. To je zákon prírody.“ Steve Maraboli

            učiteľka Mgr. Aranka Kováčová

          • Oznam

          • Fotografovanie tried:

            2.5.2024 – 1. – 8.ročník,

            13.5.2024 – 9.ročník

            Cena jednej fotografie je: 1,50 €.

          • Oznam - zber papiera

          • Riaditeľstvo ZŠ, J. Švermu 6 v Michalovciach oznamuje žiakom
            a rodičom, že zber papiera sa uskutoční v dňoch od:

            15.04. – 26.04.2024 (pondelok až piatok)

            v čase od 7:00 do 9:00 hod.

            (prechodová chodba do telocvične)

            Riaditeľstvo školy

            KARTÓNOVÝ PAPIER NIE!

          • Prekvapenia a omyly o dinosauroch a praveku

          • Dňa 17.apríla sa žiaci 3.A a 3.B triedy zúčastnili na veľmi zaujímavej interaktívnej prednáške v Zemplínskej knižnici Gorazda Zvonického v Michalovciach, ktorú viedol vedecký publicista, lektor a prekladateľ Mgr. Dušan Valent.

            Jeho cieľom je popularizácia prírodných vied, archeológie a rozvoj kritického myslenia. Je vedeckým redaktorom portálov HistoryWeb, In Vivo magazín a Zive.sk, týždenníka Plus 7 dní. Pravidelne prednáša v školách a na rôznych podujatiach o vesmíre, dinosauroch či geológii. Vo vydavateľstve Albatros mu vyšla kniha pre deti Odhaľ a spoznaj dinosaury.

            Interaktívna a vizuálne pútavá prezentáciana príklade záhad demonštrujúcich základy kritického myslenia sprostredkovala žiakom to najzaujímavejšie a najdôležitejšie o Zemi, vesmíre, histórii života a o zvieratách.

            Cieľom prednášky bolo pútavou a zrozumiteľnou formou podnietiť u žiakov záujem o prírodu a viesť  ich ku kritickému mysleniu.

            Mgr. N.Padová, PhDr.M.Bodnárová-Vlková

          • Okresné kolo CHEMICKEJ OLYMPIÁDY

          • Dňa 14. marca 2024 sa v Základnej škole, J. Švermu 6 uskutočnil 60. ročník okresného kola chemickej olympiády. Súťažili žiaci celého okresu Michalovce. Prvú časť tvorili teoretické a výpočtové úlohy, v druhej časti žiaci riešili praktické úlohy a mali správne urobiť chemické reakcie, produkt správne prefiltrovať a následne určiť, o aké látky išlo.
            Nádherný úspech získali žiaci našej školy:
            1. miesto SOFIA IVANOVÁ z 9.C,
            3. miesto JAKUB FERJO z 9.C.
            Obaja postupujú do krajského kola, ktoré bude 18.4.2024 v Košiciach. Tešíme sa z úspešnej reprezentácie našej školy, obidvom žiakom srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov v reprezentácii na krajskom kole.
            učiteľka chémie RNDr. Renáta Kincelová

          • Okresné kolo fyzikálnej olympiády

          • Okresné kolo fyzikálnej olympiády


            Dňa 13. marca 2024 sa v Základnej škole, Okružná konal 65. ročník okresného kola fyzikálnej olympiády.
            Našu školu úspešne reprezentovala SOFIA IVANOVÁ z 9. C triedy v kategórii E, kde získala 2. miesto a postúpila do krajského kola, ktoré bude 17.4.2024 v Košiciach.
            K úspechu srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov na krajskom kole.

            učiteľka fyziky RNDr. Renáta Kincelová

          • Odkrytie tajomstiev Matice slovenskej: „Cesta koreňmi našej kultúry“.

          • Dnes sme sa so žiakmi 8. ročníka zúčastnili na besede v Dome Matice Slovenskej, kde sme sa dotkli samotnej duše slovenského národa.

            Tento deň bol plný objavov a inšpirácie. Stretli sme sa s riaditeľkou Karin Obšatníkovou - Soročinovou, ktorá nás spolu so svojou kolegyňou preniesla v čase a predstavila nám bohatú históriu Matice slovenskej.

            Od jej založenia v roku 1863, cez príchod Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu až po dnešné dni je Matica slovenská živým svedkom tisícročnej histórie. Naši žiaci sa dozvedeli o významných osobnostiach, ktoré sú späté s činnosťou Matice a o súčasnej publikačnej činnosti a aktivitách, ktoré Matica podporuje.

            Zaujímavosti z dejepisného učiva ožili pred našimi očami a žiaci si odniesli cenné poznatky o slovenskom národnom obrodení. Na záver sme si overili naše vedomosti krátkym testom a nechýbala ani spoločná fotografia, ktorá bude pripomínať toto krásne dopoludnie.

            S hrdosťou môžem povedať, že naši žiaci sú nielen vnímaví, ale aj zvedaví a ochotní učiť sa o histórii, ktorá formovala našu súčasnosť.

            uč. dejepisu Lucia Šuchtová

          • 2%

          • Aj tento rok sa obraciame na rodičov a priateľov školy s prosbou o darovanie 2% z dane pre našu školu. Predvyplnené tlačivo na stiahnutie nájdete nižšie. Aj za takúto formu finančnej pomoci našim deťom Vám vopred ďakujeme.

            Údaje potrebné na vyplnenie tlačiva:

            IČO:                   31310311

            Obchodné meno: Rodičovský klub pri II. Základnej škole

            Ulica:                  J.Švermu

            Číslo:                  6

            PSČ:                   07101

            Obec:                  Michalovce

            Právna forma:     Združenie

             

            Ešte raz ďakujeme.

          • „Začnite s vysťahovaním” - Inovatívne vyučovanie dejepisu a SNP

          • Heslo “Začnite s vysťahovaním”, ktoré je nám všetkým dobre známe a späté so začiatkom Slovenského národného povstania (SNP), sme použili ako motivačný prvok na hodine dejepisu. Toto heslo nám pomohlo otvoriť diskusiu a opakovanie celého obdobia SNP so žiakmi 9. ročníka.

            Využila som na to unikátnu vzdelávaciu platformu Game Factory od Impact Games, ktorá je plná hier a nápadov pre učenie. Táto metóda vyučovania prostredníctvom hry priniesla žiakom nielen zábavu, ale aj nové informácie.

            Hra “Začnite s vysťahovaním”, bola zameraná na čítanie s porozumením o historických udalostiach SNP a zameraná na  brainstorming. Žiaci boli rozdelení do dvojíc, ich úlohou bolo vyriešiť štyri úlohy súvisiace so SNP.

             

            Hra bola inovatívna, pretože žiaci sa stali kľúčovými organizátormi povstaleckého boja proti fašizmu v slovenskom štáte a boli súčasťou príbehu, kde pracovali s historickými  udalosťami  z roku 1944. Obsahovala aj niekoľko fiktívnych postáv a replík, ktoré prispeli

            k zaujímavejšiemu a hlbšiemu ponoreniu do témy.

            Ako učiteľka dejepisu oceňujem, že aj takáto forma edukácie je zaujímavým a inovatívnym spôsobom ako prezentovať históriu žiakom. Použitie papierovej hry ako metódy výučby umožnilo žiakom pracovať samostatne, podporilo to kritické myslenie žiakov a získanie nových informácií o  Slovenskom národnom povstaní a povstaleckých skupinách.

            Táto interaktívna forma výučby pridala hodnotu nielen pre žiakov, ale aj pre mňa ako učiteľku, pretože som videla ich sústredenú prácu a záujem počas diskusií a kontroly ich odpovedí.

             

            uč.dejepisu L. Šuchtová

          • Pisári v rukopisnej dielni

          • S radosťou vám chcem predstaviť projekt, ktorý sme realizovali so žiakmi 5.ročníka počas hodiny dejepisu.

            Úlohou žiakov bolo preniesť sa do doby, keď knihy ešte neboli bežne dostupné a každá strana bola výsledkom náročnej ručnej práce.

            Žiaci si vybrali svoju obľúbenú knihu alebo takú, ktorú práve čítali a snažili sa prepísať jednu stranu krasopisne. Táto aktivita bola spojená s marcom, Mesiacom knihy. Žiaci nielen prepisovali text z kníh, ale stali sa aj ilustrátormi svojich obľúbených príbehov.

            Sledovali, ako dlho im trvá prepis jednej strany a potom vypočítali, koľko času by im zabralo prepísať celú knihu.

            Výsledkom je nádherná kniha „Oživená história“, ktorú sa nám podarilo vytvoriť. Je plná príbehov, ktoré žiaci napísali a ilustrovali.

            Tento projekt nám umožnil nielen si zopakovať učivo o histórii kníh a kníhtlače, ale aj sme si uvedomili hodnotu a význam kníh v našich životoch.

            Táto kniha bude skvelým príspevkom do našej dejepisnej knižnice a dôkazom tvorivosti a snaživosti našich žiakov.

            uč. dejepisu Lucia Šuchtová